XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION (19-21.04.2018)

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Литвин О.О. ВІЙСЬКОВО-ПОЛІТИЧНІ НАСЛІДКИ КАРИБСЬКОЇ КРИЗИ 1962 р.

Литвин Олександр Олександрович,

Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка

ВІЙСЬКОВО-ПОЛІТИЧНІ НАСЛІДКИ КАРИБСЬКОЇ КРИЗИ 1962 р.

            Зміни в світовій політиці в 60-70 рр. XX ст.  багато в чому  прояснили значення Карибської кризи та її основні результати.

           В результаті радянсько-американських переговорів був підписаний договір про заборону випробування атомної зброї в трьох сферах: в атмосфері, космічному просторі і під водою, залишивши поза договором випробування під землею.

          Мала місце співпраця при підготовці Договору про принципи діяльності держав по дослідженню і використанню космічного простору (підписаний 27 січня 1967 року), Домовленість  про порятунок і повернення космонавтів та об'єктів, які були запущені в космічний простір (підписаний 22 квітня 1968 року).

          Були досягнуті домовленості щодо підписання Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, а також про переговорів щодо обмеження стратегічних озброєнь. Договорів про нерозповсюдження ядерної зброї, підписаний 1 липня 1968 року представниками СРСР, США і Великобританії, мав велике значення для покращення  радянсько-американських відносин і міжнародної ситуації загалом. Також американською стороною було підняте питання про взаємну відмову від створення протиракетної оборони (ПРО). Категорично проти виступали радянські військові: до цього часу в СРСР вже почали створювати перші елементи таких систем навколо Москви і Талліна, тим більше, обмеження  ПРО було не в інтересах Радянського Союзу.

          В червні 1968 року вступила в дію радянсько-американська консульська конвенція, була відкрита авіалінія Москва-Нью-Йорк, почав здійснюватися обмін в області науки, культури і спорту.

          Проте Карибська криза мала і серйозні негативні наслідки довгострокового плану.  Радянський військовий генералітет скористався цим для того, щоб домогтися нової великої програми нарощування ракетно-ядерних озброєнь, почавши новий виток гонці озброєнь.

          Знадобилось більше десяти років, щоб це питання  було переведене в переговорну площину, коли вже сам СРСР став ініціатором нової гонки озброєнь, так званих «євроракет», створених в СРСР та США і націлених на Євразію з території європейських країн.

          Самим головним наслідком успішного розв'язання Карибської кризи було те, що наддержави зрозуміли свою уразливість і взаємозалежність. Стало зрозумілим, що Третя світова війна може стати реальністю. Урок був засвоєний: уряди обох держав більше ніколи не допускали у своїх взаємовідносинах таких небезпечних кризових ситуацій.

 

 

Література:

1. Добрынин А.А. Сугубо доверительно. Посол в Вашингтоне при шести президентах США (1962- 1986 гг.). - М.: Автор, 1997. -  688 с.

2. Копылов И. Главное - не проиграть // Родина. - 1998. -  №8. -   С. 67-69.

3. СССР и холодная война / В.С. Лельчук, Е.И. Пивовар (ред.). - М.: Мосгорархив, 1995. - 312 с.

4. Фурсенко А., Нафтали Т. Адская игра. Секретная история Карибского кризиса, 1958-1964. -  М.: Гея интерум, 1999. -  556 с.

5. Яковлев А.Н. От Трумэна до Рейгана: Доктрины и реальности ядерного века. - М.: Наука, 1984. - 305 с.

 

E-mail: slg84@ukr.net


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>