XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Лупало А.А. МАРКЕТИНГОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СТАНУ ТА РОЗВИТКУ РИНКУ БАНКІВСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

Лупало А.А.

РВУЗ «Крымский инженерно - педагогический университет»

МАРКЕТИНГОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ СТАНУ ТА РОЗВИТКУ РИНКУ БАНКІВСЬКИХ ПОСЛУГ В УКРАЇНІ

Останнім часом банківська система України досить активно розвивається. Серед гравців ринку виникають великі банківські мережі та міжнародні банки. Сектор банківських послуг дедалі більше привертає увагу іноземних інвесторів. На думку аналітиків компанії „MASMI Україна" - це може привести до прогресивних змін.

Банки, створені за участі іноземного капіталу, поступово розширюють свою діяльність на вітчизняному ринку, а деякі з них вже зміцнили свої позиції. Однак, варто зазначити, що існує загроза поступового витіснення вітчизняних банків із традиційних для них секторів фінансового ринку. Зважаючи на те, що банківська система фактично є гарантом фінансової безпеки держави, залежність від кон'юнктури на світових ринках зробить її вразливішою до глобальних фінансових криз. За таких умов постає питання збереження конкурентних переваг вітчизняних банків.

Метою дослідження є аналіз сучасного стану ринку банківських послуг України та його перспектив розвитку. Відповідно до сформульованої мети, поставлені такі завдання: охарактеризувати стан та розвиток ринку банківських послуг в Україні та намітити шляхи покращення надання банківських послуг у нашій країні та регіоні.

Дослідження засвідчили, що в 2010р. 73,2% населення користуються тими чи іншими банківськими послугами, а відповідно 26,8% не зверталися до послуг банків взагалі.

Унаслідок дослідження було виявлено, що найбільш активними користувачами банківських послуг є споживачі віком від 20-29 років, що становлять 30,5%. Широко представленими категоріями споживачів банківських послуг є: учні шкіл, технікумів, студенти ВНЗ (19,7%), працівники приватної фірми (17,4%);) приватні підприємці (15,4%); працівники сфери послуг (11,5%); державні службовці (8,6%). Дослідження, що проводилося на загальному рівні компанією „MASMI Україна", містить такі самі співвідношення даних.

Важливим результатом дослідження стало визначення рейтингу послуг, які користуються найбільшою популярністю. Призові місця у цьому рейтингу зайняли такі послуги як: «обмін валют» - 33,7%; «грошовий переказ» - 22%; «депозити» - 14,7%.

Серед кредитних послуг найбільшою популярністю користуються «кредит на побутову техніку» - 11,2% та «мікрокредитування» - 6,4%.

Найменша кількість користуються «кредитом на меблі» - 3,5%, «кредитом на нерухомість» - 3,9% та «кредитом на придбання автомобіля» - 4,5%.

Якщо поділити всіх користувачів за середньомісячними витратами на одну людину, то майже третину займає категорія 400-600 грн., далі досить суттєву частку займають категорія 600-800 грн. та категорія 800-1000 грн.

Найважливішою складовою аналізу банківського сектору є визначення рейтингу банків. Беззаперечним лідером надання банківських послуг  є „Приватбанк" - 42,3%. Друге місце у цій сфері займає банк „Аваль" - 22,7%, банк „Надра" у даному рейтингу посідає третє місце - 14,5%. Звертає на себе увагу ще декілька банків, зокрема „Укрсоцбанк"-5,9%, „Ощадбанк"- 3,8%, „Укрексімбанк" - 2,0% та „Укрсиббанк" - 1,4%, решта ж банків мають незначні рейтинги.

Найактивнішими користувачами послуг „Приватбанку", „Надра", „Укрсиббанку" є особи віком 20-29 років", тому їх можна вважати „молодіжними" банками, тобто саме ці банки пропонують найцікавіші програми для даної вікової категорії. Користувачами „Укрсоцбанку" є особи віком 30-39 років. А банку „Аваль" - особи віком 40-49 років.

Банки можна умовно поділити на дві групи щодо середньомісячних витрат їх клієнтів. Найбільша кількість клієнтів у банків «Приватбанк» - 12,5%, «Аваль» - 6,3%, «Укрсоцбанк» - 1,7%, «Ощадбанк» - 1,7%, «Укрексімбанк» 0,8% складають особи із середньомісячними витратами на одну людину - «400- 600 грн.». А у банку «Надра» - 4,8% та «Укрсиббанк» - 0,6% - «600-800грн.».

Слід зазначити, що більше половини опитаних респондентів задоволені якістю послуг, що надаються банками. Однак на запитання : „Що може статися, якщо в Україні почнуть активно працювати іноземні банки?" - 62% респондентів відповіли, що „банківський сервіс покращиться". Це свідчить про наявність у споживачів прихованого незадоволення.

У плани маркетингових компаній України входять подальші дослідження у сфері банківських послуг. їх основними напрямками будуть: регулярне дослідження споживчого ринку банківських послуг, дослідження корпоративного іміджу і репутації банків; дослідження лояльності та задоволення клієнта; дослідження із використанням інструментарію „Таємний відвідувач"; тестування комунікаційних концепцій і рекламних компаній.

Аналіз характеру та особливостей розвитку українського банківського ринку дає змогу зробити такий висновок: українським банкам необхідно звернути увагу на те, що сьогодні для споживачів значно важливішим є дешевші кредити (42% опитаних), аніж вигідніше розміщення коштів на депозитах (37% респондентів).

Література:

1. Вісник НБУ. - 2010-№15.

2. Новый маркетинг. - 2009 - №10.

 

 E-mail: isenova@inbox.ru


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>