XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Мадрига Т. Б. ПРЕЗИДЕНТСЬКА ВИБОРЧА КАМПАНІЯ-2004: РЕГІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ

Мадрига Т. Б.

ПРЕЗИДЕНТСЬКА ВИБОРЧА КАМПАНІЯ-2004: РЕГІОНАЛЬНИЙ АСПЕКТ

Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника

Періодична виборність та змінюваність глави держави та органів врядування є необхідною характеристикою демократичного політичного устрою держави. Президентські вибори 2004 року виявили суттєві особливості перебігу виборчої кампанії, які у західних областях України проявилися наступним чином.

1. У сфері організації роботи виборчих комісій: засідання виборчих комісій проходили без кворуму; відсутність графіку чергувань членів ДВК ускладнювало можливості перевірки виборцями списків; засідання виборчих комісій відбувалися без дотримання різноманітних законодавчо встановлених процедур (ознайомлення з порядком денним, з кошторисом видатків та ін.); низький рівень кваліфікації членів виборчих комісій; неналежний рівень матеріально-технічного забезпечення роботи виборчих комісій; втручання посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування у роботу виборчих комісій;  формальне забезпечення рівного представництва кандидатів на президентський пост у виборчих комісіях через велику кількість так званих «технічних кандидатів».

2. Величезні масштаби неточностей у списках виборців (невключення виборця до списку, включення до списків виборців з незначними помилками щодо їхнього прізвища, ім'я та по-батькові, року народження чи адреси проживання, включення осіб, які давно померли, чи взагалі неіснуючих); неготовність списків виборців у день голосування. Зокрема, у списках однієї з дільниць Ужгорода було виявлено розміщені поряд прізвища виборців зі схожими ініціалами, яких, проте, в природі не існує. Наприклад, після виборця Іваненко Іван Іванович було записано виборця Іваненкову Іванну Іванівну, хоча така особа ніколи за цією адресою не проживала [1]. З точки зору закону про вибори, включення у список виборців прізвища виборця з помилкою в одній літері розглядається як включення до списку іншої особи. Тобто, з формальної точки зору, це означає наявність в списку неіснуючого виборця і відсутність у списку виборця, який має бути до нього включений. Така проблема вирішується включенням до списку виборця під правильним прізвищем (якщо такий виборець перевірив себе в списку), при цьому неправильно введені прізвища в списку залишаються. Виключення неправильно введених прізвищ із списку виборців здійснюється на підставі підтверджуючих документів про відсутність такої особи (які може надати, наприклад, ЖЕК) - це громіздка процедура, яку частина дільниць просто не встигає пройти. Іншими словами, "залишки" від записів у списку виборців, які були зроблені із помилками, автоматично поповнюють армію "мертвих душ" в списках виборців [2].

3. Підписна кампанія не мала публічного характеру. Мали місце випадки тиску на громадян, головним чином бюджетних установ, з метою отримання необхідної кількості підписів на підтримку кандидата від влади Так, у с.Борщівка Лановецького району Тернопільської області заступником голови районного штабу коаліції "Сила народу" було затримано 18-річну жительку с.Нападівка, котра збирала підписи на підтримку В.Януковича, але від імені штабу В.Ющенка. Пачку підписних листів прикрашав титульний лист, який, зокрема, містив дослівно такий текст: "Підписний лист на підтримку кандидата на пост Президента України Ющенка Віктора, голова блоку Наша Україна, лідер партії СДПУ(О)" [3].

4. Діяльність команд кандидатів на пост Президента України. По всій Західній Україні активну діяльність розгорнули виборчі штаби лідерів президентських перегонів В. Ющенка та В. Януковича. При цьому зусилля команди В. Ющенка були спрямовані, головним чином, на участь у територіальній організації виборів, на ведення передвиборної агітації та застосування заходів на запобігання фальсифікацій результатів голосування. З боку команди В. Януковича спостерігалися планомірні дії, спрямовані на формування ТВК і ДВК, організацію зборів трудових колективів та збору підписів на його підтримку, мобілізацію адміністративного ресурсу як засобу тиску на виборця.  Результати такої діяльності мали значний вплив на результати виборів, що особливо було помітно у Закарпатській області, в якій був найвищий, порівняно з іншими західними областями, рівень підтримки кандидата В. Януковича. Якщо робота штабів кандидатів О. Мороза та П. Симоненка було помітною в західному регіоні, то цього не можна сказати про О. Омельченка та Л. Черновецького, діяльність яких обмежувалася суто незначною присутністю в медіапросторі. А діяльність команди А. Кінаха проявлялася головним чином в трудових колективах підприємств, керівники яких були членами ПППУ.

5. Адміністративний ресурс. Виборчі перегони 2004 року стали виявом застосування адміністративного ресурсу в ході формування територіальних виборчих округів, виборчих комісій, висунення і реєстрації кандидатів, проведення агітаційної кампанії та врешті-решт - під час волевиявлення виборців. Протягом виборчої кампанії спостерігалися небачені за всю історію виборів в Україні випадки застосування адміністративного ресурсу, як на користь кандидата від влади, так і на користь лідера опозиції. Проте масштаби його використання мали суттєву різницю. Були випадки застосування адмінресурсу для протидії кандидату у президенти. Так, у Західній Україні адміністративний тиск використовувся для протидії В. Ющенку у проведенні масових акцій на його підтримку. Зокрема, у Львівській області працівники правоохоронних органів перешкоджали руху автобусів, які прямували на висунення В. Ющенка кандидатом у президенти, що відбулося на Співочому полі у Києві 4 липня. А у Чернівецкій області не випускали автобуси зі студентами, які їхали на «Студентське віче» до Києва, що відбулося 16 жовтня 2004 року.

В декількох західних областях, зокрема в Івано-Франківській та Львівській спостерігалося протистояння адміністративних ресурсів на рівні обласних державних адміністрацій, які підтримували кандидата В. Януковича та міських і районних рад, що підтримували В. Ющенка. Численними були випадки проведення посадовими особами у робочий час агітації за кандидатів у президенти, що стало невід'ємним атрибутом президентської виборчої кампанії - 2004 і порушувало принцип рівних можливостей для всіх кандидатів. Найпоширенішим явищем стало застосування адміністративного тиску на працівників бюджетної сфери з метою отримання необхідного результату голосування за фаворитів передвиборчої боротьби. Також спостерігався адміністративний тиск на ЗМІ з формально вмотивованими візитами органів прокуратури, представників податкових адміністрацій та багатьох інших служб. Адміністративні важелі використовувалися і на ЗМІ для того, щоб обмежити присутність деяких кандидатів у інформаційному просторі (ненадання газетних площ чи ефірного часу). Як приклад, можна навести спроби припинення транслювання опозиційного «5 каналу» в Червонограді. Також було здійснено кілька підпалів та розбоїв проти ТК «Міст», яка транслює програми «5 каналу» у Львові. Прокуратура здійснювала позапланові перевірки незалежних телерадіокомпаній [4, с. 100].

6. Агітаційна кампанія. Особливістю агітаційної кампанії стали неопоодинокі випадки поширення агітпродукції без вихідних даних, розповсюдження фальшивих листівок, провокативної, неправдивої, подекуди образливої, інформації про кандидатів.

 7. Криміналізація виборчого процесу. Протягом виборчої кампанії у Західній Україні спостерігалася велика кількість випадків втручання силових структур у виборчий процес. При цьому таке втручання здійснювалося, головним чином, для протидії кандидату від опозиції.

8. Діяльність ЗМІ. В ході виборчої кампанії в інформаційному просторі західного регіону чітко прослідковувалася одна тенденція - поділ ЗМІ на тих, які діють на користь кандидата від влади та тих, що підтримують опозицію. При цьому присутність у медіапросторі В. Януковича була значно більшою, ніж В. Ющенка. Крім того, інформаційні повідомлення відрізнялися і за змістом: домінування інформації позитивної тональності про В. Януковича і негативного контексту про В. Ющенка. Це створювало основу для маніпулятивного впливу на виборців. В умовах інформаційної блокади незаангажованих ЗМІ практично не спостерігалось. Ситуація різко змінилася аж після другого туру виборів.

Крім того, немалу роль у президентській виборчій кампанії відіграв релігійний фактор. Саме виборча кампанія-2004 відзначилася значною політизацією церкви. Так, під час богослужінь проявлялася явно виражена прихильність священнослужителів до одного з кандидатів. Західна Україна вирізнялася в основному симпатіями до опозиційного кандидата з боку УГКЦ, але ситуація у Закарпатській та Чернівецькій областях дещо відрізнялася, особливо у місцях компактного проживання угорської і румунської національних меншин. Тут найбільший вплив мала агітація з боку священників УПЦ МП.

Отже, перебіг регіональних виборчих кампаній в Західній Україні свідчить про одну чітку лінію ведення президентських виборів 2004 року: «ланцюгова реакція» однотипних подій, заходів в різних областях, що демонструють планомірність та спланованість дій, які мали одну вертикаль. Усі порушення, які мали місце у західних областях були аналогічними. Вже вкотре адмінресурс залишається одним із найпоширеніших інструментів тиску на виборця і результат виборів відповідно. Проте, застосування адміністративних важелів, як засобу тиску і мобілізації виборців, ставить під сумнів законність результатів виборів як таких. Основною формою ведення передвиборчої боротьби була апеляція до емоційного сприйняття виборця. Та, незважаючи на регіональну специфіку електоральних симпатій населення та електоральну поляризацію регіонів України, все ж таки важко говорити про розмежування кандидатами на президентський пост лінії ведення загальнонаціональної і регіональних виборчих кампаній. Оскільки методи і способи ведення передвиборчої боротьби у західних областях були ідентичними з тими, що використовувалися по всій Україні. Правда слід сказати про те, що під час проведення виборчої кампанії у Закарпатській та Чернівецькій областях все ж таки частково були враховані їхні регіональні особливості. Мова йде про те, що місцях компактного ппроживання угорців та румунів розповсюджувалися перекладені на їхню мову агітаційні матеріали.

Література:

1. Закарпатський регіон під час виборчої кампанії 2004 року // Регіональна аналітика. Огляд № 46, жовтень 2004. - Режим доступу:  http://www.ucipr.kiev.ua/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=4079&mode=thread&order=0&thold=0.

2. Звіт Комітету виборців України за підсумками моніторингу виборчої кампанії протягом 16-27 жовтня 2004 // КВУ - http://www.cvu.org.ua/doc.php?>http://www.cvu.org.ua/doc.php?lang=ukr&mid=docs&id=777.

3. Звіт Комітету виборців України за підсумками моніторингу виборчої кампанії у серпні 2004 р. // КВУ -

4. М. Бучин. Використання адміністративного ресурсу на Львівщині у 2004 році // Політичний процес в Україні в 2004 році: регіональні аспекти (Матеріали конференції, Львів, 12 лютого 2005 р.) / Упоряд. Романюк А., Скочиляс Л.. - Львів, 2005. - 152с.

 

 

  


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>