XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Макаренко В.В. ЕКОЛОГІЧНЕ ОВОЧІВНИЦТВО

Макаренко В.В.

Уманський державний аграрний університет

ЕКОЛОГІЧНЕ ОВОЧІВНИЦТВО

Значна частина людства завжди небезпідставно піклувалася про задоволення своїх споживчих потреб екологічно чистими продуктами харчування, вирощеними без застосування у технічному циклі компонентів, які є шкідливими для здоров'я або потенційно можуть загрожувати здоров'ю людей. Враховуючи, що останніми роками інтенсивність хімічного, радіаційного та інших видів антропогенного впливу на довкілля суттєво зросла, а це негативно позначається на здоров'ї людей, питання виробництва чистої продукції набу­ває підвищеної актуальності.

Особливого значення набуває вирощування екологічно чистої овочевої продукції, оскільки овочі є не тільки продуктами харчування, а й мають вираже­ні у великій кількості вітаміни, мінеральні речовини, ферменти, фітонциди й інші важливі для підтримання та збереження здоров'я людей мікро­елементи.

Виробництво екологічно чистих продуктів харчування перебуває у прямій залежності від технології їх вирощування. Що вищі врожаї, то більше хімічних інгредієнтів доводиться використовувати. Частина їх неодмінно потрапить у вирощені рослини, а потім, за законами трофічних зв'язків, - у продукти тваринництва, і, врешті, вони опиняться в організмі людини. Чи завжди виправдані нові технології отримання надвисоких урожаїв? Обійтися без них справді важко. Проте можливо.

Одразу ж після садіння картоплі постає проблема, як боротися з бур'янами без гербіцидів.  І тут варто згадати про підгортачі ще радянського виробництва, що фактично майже повністю знищують бур'яни у стадії проростання, якщо не забаритися з прополюванням. Двох-трьох таких підгортань вистачить, аби виросла наземна маса картоплі, здатна пригнічувати нові сходи бур'янів. Таку технологію відпрацьовано в Інституті картоплярства (Київська обл.). До речі, ще з осені дбайливі господарі піклуються про чистоту ланів. В Америці як рослинні гербіциди використовують підзимні посіви зерна жита. Пізно посіяне жито не дасть міцних сходів, вони вимерзнуть, а продукти їхнього розкладання навесні не дадуть прорости бур'янам.

Колорадський жук був і залишається великою проблемою картоплярів. Боротися з колорадським жуком без отрути також можна. „Біо-Колектор" - перша у Європі пневматично-механічна машина, яка робить застосування інсектицидів непотрібним. Основний принцип роботи „Біо-Колектора" полягає в здуванні шкідників та личинок струменем повітря з подальшим їх втягуванням в збиральну ванну [2].

На присадибній ділянці колорадських жуків можна збирати побутовим пилососом з довгим кабелем, аби вистачило на всю ділянку. Пилосос можна возити в міжряддях або ж приладнати на спині, щоб зручно було і переносити його на певні відстані, і орудувати трубкою-жуковловлювачем.

Доцільно згадати про майже безкоштовні добрива природного походження, доступні для кожного господарства. Це - настій з органічної маси, сіна, всіх без обмежень рослинних решток, навіть очерету. Усі ці компоненти зброджують у воді впродовж 10-15 днів, доки основна маса органічних речовин не стане м'якою, а при збовтуванні та розколочуванні не набуде сметаноподібноі консистенції. Розбавлена водою у співвідношенні 1:10, вона легко розбризкується. Функція такого розчину полягає не лише в забезпеченні рослин поживними речовинами, а й у (ще, на жаль, недостатньо вивченій) стимулюючій дії органічних комплексів, що значно інтенсифікують ріст рослин та підвищують урожайність. З таким самим успіхом можна зброджувати продукти гноєсховищ як аеробним, так і анаеробним способом, одержуючи рідкі добрива або перегній, а ще й горючі гази, які можна використати для опалення житла та приготування корму тваринам. Трудо- та енергозатрати майже однакові за обох способів збродження органічної маси. У закритих танкерах до органіки можна додавати ще й тирсу, що значно підвищує вихід перегною [3].

Прихильники індустріальних методів у сільському господарстві вважають, що органічне землеробство потребує більше витрат, є менш врожайним, а культури більш вразливими до різних шкідників. Прибічники ж "органіки" кажуть, що такі господарства витрачають коштів менше, зокрема через те, що не купують пестицидів, мінеральних добрив та значно менше витрачають пального, а врожайність на «чистій» землі досить часто є вищою за ту, що отримують при застосуванні традиційних технологій [1].  

В Україні ринок екологічно чистої продукції тільки формується, і його інтенсивний розвиток значно залежить від інвестування капіталу в господарства, що займаються вирощуванням екологічно чистої продукції.

Отже, екологічно чисту продукцію можна отримувати і в наших умовах господарювання, якщо не нехтувати досвідом роботи багатьох поколінь аграріїв.

Розвиток і виробництво екологічно чистих овочевих продуктів, а особливо картоплі, оскільки на Україні цей овочевий продукт ще називають „другий хліб", може стати важливим засобом оздоро­влення населення, забезпечення знаходження значних коштів для інвестування успішного розвитку овочівництва, особливо навколо великих міст і насамперед у приміській зоні України, де існує підвищений попит на таку продукцію.

Література:

•1. Возняк Ю. Про відродження органічного землеробства в Україні. - http://observer.sd.org.ua.  

•2. Мельник О. Екологічний підхід до вирощування картоплі. Сучасна техніка для боротьби із колорадським жуком // Проект аграрного маркетингу 04.05.2006р. -  http:// http://www.lol.org.ua/ukr/www.bio-landtechnik.de 

•3. Шабанова Т.С., Біленька О.П. Досвід роботи з вирощування екологічно чистої овочевої продукції картоплі на дослідницько-пришкільній ділянці Костянтинівського районного НВО № 1 „Таврія". // Матеріали всеукраїнської науково-методичної конференції "Розвиток біологічної освіти в Україні", Мелітополь, 26-27 вересня 2006 р. - С.70-74.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>