XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION (19-21.04.2018)

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Макарова А. О. ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ ПРОБЛЕМ У СПІЛКУВАННІ

Студентка, Макарова Анна Олексіївна

Вінницький гуманітарно-педагогічний коледж

ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ ПРОБЛЕМ У СПІЛКУВАННІ

    На сучасному етапі життя у кожного є певні внутрішні страхи або внутрішні бар'єри, через які свідомість ніяк не хоче переступати. Одним із таких бар'єрів є страх перед спілкуванням.

     Дана проблема може стати актуальною вже в нашому дитинстві. Хоча ми з дитинства контактуємо зі своїм соціальним оточенням, для багатьох людей саме спілкування з іншими є джерелом проблем.

     Серед нас є люди товариські, яким дай тільки поговорити і виговоритися, а є й мовчазні, які воліють, щоб ніхто не порушував їх внутрішній світ і спокій. Бажання людей побути на самоті, повинно мати почуття міри. Одним ніяк не вдається відстояти свої інтереси, навіть коли абсолютно мають рацію. Інші не можуть виражати свої почуття так, щоб їх міг зрозуміти партнер. З певним часом,такі люди озлоблюються і замикаються в собі. Деякі надто тактовні, бояться заперечити або образити, сказати «ні» у відповідь на чиєсь прохання або вимоги.

     С. Каплан вважає,що у багатьох людей страх спілкування пов'язаний з гіпертрофованою залежністю або завищеною самооцінкою свого образу «я». У них зазвичай немає друзів, вони уникають галасливих компаній. У результаті вони уникають спілкування і обростають масою комплексів. Виникає страх спілкування, в основі якого лежить страх бути незрозумілим і недооціненим, що виросла на основі гордості. [ 2 ]  

     На думку Марченко А.І. - страх спілкування породжує замкнутість, яка в свою чергу, посилює не людяність і відчуженість людини. В результаті, змінюється в людини ставлення до оточуючих, він вважає, що всі його не розуміють і недостатньо виділяють йому уваги і любові. [ 3 ]  

     Дослідниками, які займались подоланням проблем у спілкуванні, було виявлено, що соціофобією страждає до 13% людей в різні періоди життя. [ 1 ]  

     Як можна побороти страх спілкування? Потрібно бути зосередженим на самому процесі спілкування, а не на своїх внутрішніх реакціях і страху невдачі;        необхідно з'ясувати, в який момент вашого життя виникла ситуація, після якої будь-які контакти з людьми стали викликати у вас негативні емоції; страх спілкування міг виникнути через постійну критику ваших вчинків кимось із старших або через відсутність у вас досвіду взаємодії із сторонніми; іноді страх людей викликається сором'язливістю чи залякуваннями в дитинстві.

     Щоб позбутися страху у спілкуванні, потрібно навчитися бути зосередженим на самому процесі спілкування, а не на своїх внутрішніх страхах. Адже в будь-якій важливій розмові дуже важливо побачити реакцію співрозмовника і за словами, жестам, мімікою або інтонацєю зрозуміти його, дізнатися, що саме він має на увазі. І вже залежно від цього підшукувати переконливі аргументи і ефективно коректувати власну поведінку. А коли ви дивитеся вглиб себе - ви, відповідно, не бачите свого співрозмовника. Звідси - невдачі в спілкуванні. Але не всім так просто вдається опанувати данні процеси.

     Нами було виділено такі основні методи боротьби зі страхом перед спілкуванням: дозволити собі бути недосконалою; відчути себе дитиною; вчитися керувати своїм страхом; долати відчуження; навчитися розслаблятися; вчитися навичкам спілкування; ставити перед собою кожен день маленькі завдання і цілі.

     Ніколи не зводьте проблему спілкування до катастрофи. Не приділяйте підвищеної уваги дрібницям. Позбавляйтеся від замкненості. Поступово ви помітите, що спілкуватися не так вже й страшно, а процес протікає природно і непомітно.

     Нові можливості сучасних  технологій полегшили життя  людей які відчувають страх перед спілкуванням. Шляхом спілкування через віртуальний світ в мережі інтернет і по скайпу з іншою людиною, вони мають можливість ділитися радістю чи горем, обговорити новини та проблеми. І все ж спілкування на відстані не здатне замінити живе спілкування. Людина постійно сидить за комп'ютером забуває про відпочинок, про спілкування з друзями і близькими. Вона часто живе в «нереальному світі» і відключається від справжнього життя, перестає цікавитися подіями які відбуваються навколо нього. Не варто допускати такого перенасичення.

     Отже, намагайтеся боротися зі страхом перед спілкуванням, тоді ви знову станете повноцінним членом суспільства. Адже природа нагородила нас не тільки даром мови, а й умінням спілкуватися, співпереживати і відчувати оточуючих нас людей. Спілкуючись, всі ми шукаємо у співрозмовнику простого людського розуміння, тепла і співчуття. Адже щастя і полягає в тому, що нас розуміють.

     Ні в якому разі не занижуйте свою самооцінку.  Ви думаєте, що всі навколо вас, хто зовні легко спілкуються один з одним, не відчувають ніяких страхів і комплексів? Ви помиляєтеся! Просто вони вміють керувати своїми страхами, а часте спілкування зміцнило їх впевненість в себе і в свої сили. Так що, сміливіше назустріч людям і побільше практики! І пам'ятайте: всі ми, без винятку, робимо помилки, можемо опинитися в незручній ситуації або стати мішенню для насмішок недалеких людей, але саме це і дає нам неоціненний досвід, роблячи нас мудрішими і стійкіше в різних життєвих ситуаціях.

Література:

1.     Філоненко М. Психологія спілкування. Навчальний посібник / К. : Центр учбової літератури, 2008.- 224 c.

2.    Л. Г. Кайдалова, Л. В. Пляка. - Х. : НФаУ, 2011. - 132 с.

3.  Марченко А.І. Проблеми успішного спілкування. - Львів, 1990.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>