XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Науменко Л.М. РЕКРУТІНГ, ЯК МЕТОДОЛОГІЯ ПІДБОРУ КАДРІВ В УПРАВЛІННІ ПЕРСОНАЛОМ

доцент кафедри менеджменту Науменко Лідія Миколаївна

Волинський інститут економіки та менеджменту (ВІЕМ)

РЕКРУТІНГ, ЯК МЕТОДОЛОГІЯ ПІДБОРУ КАДРІВ В УПРАВЛІННІ ПЕРСОНАЛОМ

Значення слова "рекрутинг" походить від французького "recruit", "рекрутувати", тобто набирати будь-кого, вербувати, поповнювати будь-ким, наймати на службу за гроші. Нині, так скорочено називають пошук і підбір кваліфікованих фахівців на платній основі. На відміну від послуг з працевлаштування, коли агенція отримує оплату з шукача роботи, рекрутингове агенція укладає договір і, відповідно, отримує гонорар з фірм-замовників.

Перша приватна служба за наймом з'явилася в Німеччині в XIX столітті. На початку XIX ст. у Британії та Франції активно працювали рекрутингові організації, які займалися як працевлаштуванням, так і пошуком професіоналів "під замовлення". Перша американська служба з персоналу, відома як і "біржа зайнятості", з'явилася в 1848 році в Бостоні, штат Массачусетс.

Однак, великі спеціалізовані кадрові агенції вперше з'явилися в США після великої депресії і особливо після Другої світової війни, коли відбулося зростання промисловості і різко виріс попит на кваліфікованих працівників. Рекрутмент і особливо його "еліта" - Head hunting беруть свій початок в управлінському консультуванні. Саме найбільші консалтингові компанії і компанії великої шістки, такі як "Deloitte & Touch", "Ernst & Young" як розширення сервісу своїх послуг і для забезпечення "правильності" виконання їх рекомендацій почали цілеспрямовано переманювати висококласних фахівців в компанії своїх клієнтів. Першою компанією, що займається Executive search (пошуком і підбором топ-менеджерів) була американська агенція Boyden, відкрите в Нью-Йорку у 1946 році. У 1948 році була заснована одна із найбільших рекрутингових компаній Manpower. Нині ця компанія налічує 3600 офісів в 59 країнах світу, число її клієнтів перевищило 400 тис. Manpower входить в "Fortune's List" -100 кращих корпорації США.

Протягом останніх 45 років рекрутмент із діяльності, що є супутньою бізнесу та політики, нарешті перетворюється на самостійний вид бізнесу, формується ринок рекрутингових послуг.

Рекрутмент як бізнес найбільш інтенсивно розвивається в країнах, які проповідують максимальну свободу відносин на ринку праці - у США, Англії, Канаді, Австрії, Швейцарії. Всі ці країни, які мають максимально лібералізований ринок праці, є "законодавцями моди" у світовому рекрутменті, а місцеві рекрутерские ринки в цих країнах налічують десятки тисяч учасників.

Серед компанії, що входять у світову еліту рекрутингу слід назвати також Heidrick & Struggles, заснована в 1953 р. в Чикаго, Korn / Ferry (з 1969 р.), Egon Zehnder, Ward Howell (1951 р.), Amrop, Morgan Hunt (1986 р.), MRI (заснована в 1965 р.) Безумовним лідером світової кадрової індустрії є компанія Adecco, яка має нині більше 5500 офісів у 60 країнах світу.

В Україну сучасні технології рекрутмента приходять в 1989-1991 роках, коли багато іноземних компаній починають відкривати і поступово розширювати свої представництва в тодішніх республіках СРСР. Великі західні компанії, що працюють в Радянському Союзі, стали шукати нові джерела набору кадрів у свої представництва та спільні підприємства. Власне керівництво транснаціональних компаній вдавалося до послуг рекрутерів при підборі вищих керівників. У 1991р. в Росії стали з'являтися поряд із представництвами іноземних рекрутингових компаній і власне російські кадрові агенції: "Триза", "Московський Кадровий Центр" (попередник "Метрополіс"), "Анкор", "Агентство Контакт", та інші. В 1992-1993 роках з'явилися і перші українські компанії з підбору персоналу.

Для підбору найкращої кандидатури на керівні посади найчастіше використовуються методи Executive search (Цільовий пошук) [1]. Часто це називають "полювання за головами", тому що пошук ведеться, як правило, серед людей успішно працюють на даний час і рідко активно шукають роботу. Грубо кажучи, це "переманювання" кращих працівників в кращі фірми, готових за це заплатити. Безумовно, кадри вирішують все, а кращі кадри потрібно або ретельно і довго шукати, або платити за цю роботу рекрутерам-професіоналам.

Компанії Executive search рідко використовують звичайну рекламу і оголошення. У них своя, таємна технологія. Гонорари таких фірм на Заході починаються від 50000 дол. США.

Для найму на бізнес-позиції середнього рівня: секретарі, бухгалтери, фахівці з продажу широко використовуються звичайні методи пошуку серед людей, які активно шукають роботу - реклама в газетах та Інтернеті, база даних [2].

Робота консультантів рекрутингових фірм в основному полягає в перегляді анкет і резюме, що надходять, відсіванні свідомо невідповідних кандидатів, проведенні співбесід з найбільш кваліфікованими і наданні максимально короткого переліку (Short-list) претендентів (3-5 чол.) фірмі-замовнику.

Як правило, такі послуги оцінюються в 15-25% річного доходу потрібного спеціаліста [3].

Компанії користуються послугами фірм з підбору персоналу за безліччю причин. Найчастіше називаються: компетенція і досвід "мисливців за головами"; їх експертне знання ринку праці і "робочої сили"; велика, роками збираєма база даних; конфіденційність пошуку при небажанні фірми афішувати зміну персоналу; велика економія часу та інших ресурсів замовника.

Механізм роботи з замовником [4].

1.    Допомога у визначенні посади та образу ідеального кандидата, консультації про стан ринку праці і зарплат в індустрії замовника.

2.    Використання ресурсів пошуку: бази даних, Інтернет, реклама, мережа контактів у галузі.

3.    Аналіз резюме і документів кандидатів.

4.    Телефонні та особисті співбесіди з кандидатами, оцінка відповідності посаді.

5.    Психологічне тестування (при необхідності).

6.    Перевірка рекомендацій і підготовка Висновків на кандидатів.

7.    Надання найкращих кандидатів замовнику, допомога в переговорах та організація зустрічей.

8.    Моніторинг та консультації із замовником під час проходження обраним кандидатом випробувального терміну.

Хоча "мисливці" діють в інтересах, насамперед фірми-клієнта, консультанти повинні професійно будувати відносини з кандидатами і іншими людьми, з якими вони контактують. Такі відносини будуються протягом багатьох років. Найчастіше перший контакт з рекрутингової фірмою може відбутися досить несподівано. Не варто відмовляйтеся відразу від їхніх послуг, навіть якщо зараз претендент задоволений роботою. Слід пам'ятати приказку "ніколи не кажи "ніколи". Варто встановити хороші відносини з рекрутерами, вони ще можуть стати в нагоді в гірші часи. А розмістити своє резюме в базі даних бажано ще задовго до настання таких часів.

Література:

•1.  http://ru.wikipedia.org/wiki/Подбор_персонала.

•2. Баранова Г.В. Рекрутинг - это ежедневный тренинг // Управление персоналом. - 2005. - № 11. - С. 6-15.

•3. "Охота за головами" или что такое рекрутинг. Режим доступу до статті. (http://www.navigator.lg.ua/arts.php?mode=r&art=r24)

•4. Мельникова Т.Л. Кадровые и рекрутинговые агентства. Типология и анализ работы. Режим доступу до статті. (http://www.zarplata.ru/a-id-304.html, дата публікації 15.03.2003).


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>