Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Нікітюк Олена Миколаївна
Студентка юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка
СУТНІСТЬ, ПОНЯТТЯ І ЗНАЧЕННЯ ПРОКУРОРСЬКОГО НАГЛЯДУ ЗА ДОТРИМАННЯМ ЗАКОННОСТІ ПРИ ЗАТРИМАННІ, АРЕШТІ, ВЗЯТТІ ПІД ВАРТУ
Проблемам прокурорського нагляду за додержанням оранами дізнання та досудового слідства законів на стадії порушення кримінальної справи приділяється велика увага. І це не випадково. Адже проблематика даної діяльності прокурора не обмежується суто відомчими рамками, а має принаймні дві дуже важливі сторони: вона безпосередньо, пов'язана із забезпеченням законності та фундаментальними питаннями теорії і практики кримінального процесу. Разом з тим слід зазначити, що існуючі розробки не вичерпують цю складку проблему, а тільки створюють фундаментальну базу для подальшого її дослідження.
Прокурорський нагляд за додержанням законів у юридичній літературі на сьогодні розглядається як одна з форм державної діяльності, що набула нормативного закріплення в Конституції України та в Законі України «Про прокуратуру (функція нагляду).
Основний зміст діяльності прокуратури - нагляд за додержанням і застосуванням законів, які регулюють соціально-економічне життя суспільства, що, по суті, повинно забезпечити точне та однакове їх застосування. [4, с.130]
Здійснюючи свої повноваження в галузі Кримінального судочинства, прокурори слідкують за тим, щоб слідчі та працівники органів дізнання суворо додержувалися вимог, що містяться в нормативних актах держави. Правильно організоване дізнання, досудове слідство є однією з істотних гарантій швидкого і повного розкриття злочину і, врешті-решт, винесення судом законного і справедливого вироку.
Прокурорський нагляд за органами дізнання і досудового слідства - один із важливих напрямів у діяльності органів прокуратури. Це самостійна галузь державного нагляду за точним і неухильним виконанням законів. Її самостійність зумовлена специфікою предмета, об'єкта, задачами, формами і методами нагляду.[2, с.506]
У ст. 29 Закону про прокуратуру визначається предмет прокурорського нагляду за додержанням законів органами дізнання та досудового слідства як: захист особи, її прав, свобод, власності, прав підприємств, установ, організацій від злочинних посягань; виконання вимог закону про невідворотність відповідальності за вчинений злочин; запобігання незаконному притягненню особи до кримінальної відповідальності; охорона прав і законних інтересів громадян, які перебувають під слідством; здійснення заходів щодо запобігання злочинам, усунення причин та умов, що сприяють їх вчиненню. [1, с.20] Хоч, будь-які спроби визначити на законадавчому рівні коло питань,що входять до предмета відання прокуратури при здійсненні нагляду за додержанням законів, приречені на невдачу, оскільки вони не можуть охопити всієї багатоманітності цієї діяльності.
Проблема прокурорського нагляду за законністю затримання, арешту, взяття під варту у визначених аспектах досліджена такими науковцями, як Д. Бакаєв, А. Белецький, Л. Дави-денко, В. Зеленецькиц, П. Каркач, В. Клочков, О. Кожевніков та ін.
Як зазначають науковці у практичній діяльності слідчі та працівники органів дізнання розглядають затримання та арешт не як процесуальну дію, яка, перш за все, пов'язана з попередженням злочинної діяльності підозрюваного чи намаганням обви-нуваченого ухилитися від слідства та суду, а як спосіб доказування виявленого, але ще не розкритого злочину. В окремих випадках затримання використовується працівниками органів дізнання для того, щоб отримати «потрібні» цим працівникам докази у кримінальній справі, примусити затриманого визнати свою вину, інколи навіть тоді, коли особа не винна та висуває на свій-захист переконливі докази. Саме здійснюючи нагляд за законністю затримання й арешту прокурор керується вимогами кримінально-процесуального законодавства наказами та вказівками Генерального прокурора, а також Положенням про попереднє ув'язнення та взяття під варту підозрюваних у скоєнні злочину.
Слід зазначити, що діяльність органів внутрішніх справ і прокуратури із здійснення затримання та арешту регламентується не актами адміністративного характеру, а законодавчими актами. Закон України «Про прокуратуру» вимагає від прокурорів здійснення такого нагляду, щоб затримання громадян проводилося лише відповідно до порядку та підстав, визначених у КПК України.
У науковій літературі зазначаєгься, що з метою попередження випадків незаконного затримання необхідно встановити суворий порядок повідомлення прокурора про проведене затримання. Це повинно бути зроблено протягом доби та обов'язково в письмовій формі. У повідомленні мають міститися підстави затримання та дані про особу затриманого. Протягом 48 годин прокурор виносить рішення про звільнення затриманого або передає матеріали до суду для отримання постанови про взяття під варту. За законність та обгрунтованість утримання особи в цей період відповідальність несе прокурор. [3, с.153]
В юридичній літературі є думка про те, що згода прокурора на подання про обрання запобіжного заходу у виді взяття під варту підозрюваного чи обвинуваченого є складовою частиною його діяльності з нагляду за дотриманням законів на стадії досудового слідства.
Однією з основних засад судочинства є законність, яка зокрема означає, що суд, суддя, прокурор, слідчий, орган дізнання, особа, яка проводить дізнання, у ході кримінально-процесуальної діяльності зобов'язані неухильно і точно виконувати всі вимоги Конституції та законів України. Це одна з небагатьох засад, із якої немає і не може бути винятків. Виправдати недодержання чи неправильне застосування закону не можуть жодні обставини. Недотримання у кримінальному процесі принципу «дозволено лише те, що передбачено законом» неодмінно призведе до сваволі владних державних органів і посадових осіб, які провадять процес. Тому дотримання норм Конституції України, положень чинного КПК України, Закону України „Про прокуратуру" є передумовою успішного здійснення прокурорського нагляду за дотриманням законності органами дізнання та досудового слідства при затриманні, арешті та взятті під варту осіб, які піддані кримінальному переслідуванню.
Література:
1. Прокуратура України : законодавство, рішення Конституц.Суду України,накази та ін. Організаційно-розпоряд. док. Ген.прокурора України / Ген. Прокуратура України, за заг.ред. О.І. Медведька - К. : Юрінком Інтер, 2009. - 576с.
2. Кримінально-процесуальний кодекс України : Науково-практичний коментар. Тертишник В.М. - К.,:А.С.К. 2007. - 1056с.
3. Клочков В. Концептуальная сущность и роль прокурорского надзора по охране и защите прав и свобод человека и гражданина // Підприємство, господарство і право. - 2005. - №10. - с.151-154
4. Бабенко В. Деякі питання прокурорського нагляду за додержанням законів в Україні // Підприємство, господарство і право. - 2003. - №7. - с.130