Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Пастух Інна, Руснак Лариса
Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ
м.Чернівці
СТРАТЕГІЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА
На сучасному етапі розвитку економіки України велика кількість вітчизняних підприємств знаходиться в кризовому становищі. Тому перед підприємствами постає актуальна задача формування ефективної стратегії забезпечення економічної безпеки підприємства з метою протидії загрозам зовнішнього та внутрішнього походження.
Можна сформулювати таке визначення: економічна безпека фірми (підприємства, організації) - це такий стан корпоративних ресурсів (ресурсів капіталу, персоналу, інформації і технології, техніки та устаткування, прав) і підприємницьких можливостей, за якого гарантується найбільш ефективне їхнє використання для стабільного функціонування та динамічного науково-технічного й соціального розвитку, запобігання внутрішнім і зовнішнім негативним впливом.[1, с.401] Головною метою забезпечення економічної безпеки підприємства є досягнення максимальної стабільності його функціонування, а також створення основи для подальшого зростання його економіки навіть за наявності об'єктивних та суб'єктивних факторів, що несуть загрози. Кожне підприємство у період своєї діяльності, у ринкових умовах, може пережити низку фаз: стан нормальної діяльності, відродження нормальної діяльності, передкризовий стан та кризовий стан. Розробляються, на кожному з цих етапів, відповідна стратегія й використання відповіді їй специфічні тактильні прийоми у господарській діяльності підприємства, розробляється відповідна система його виживання. [2 с.111]
Окремою складовою в системі економічної безпеки є фінансова безпека, проблеми якої позначаються на будь-якій галузі національного господарства. Основним довгостроковим напрямом державної політики у сфері фінансової безпеки є забезпечення фінансової стабілізації в країні. [3 с.25]
Для оцінки рівня економічної безпеки підприємства у світовій практиці розроблена й використовується загальна концепція. Складовою частиною економічної безпеки підприємства є екологічна безпека, яку можна подати у вигляді функції: F(z, g, m)→min. Де z-витрати на доходи для отримання екологічних норм; g-втрати від штрафних санкцій за порушення екологічних норм; m-втрати від закриття доступу для продукції підприємства інших держав з жорсткішними нормами екологічної чистоти продукту.[2 с.113]
Інтелектуальна й кадрова складова - належний рівень економічної безпеки у великій мірі залежить від складу кадрів, їхнього інтелекту та професіоналізму. Інформаційна складова - належні служби підприємства виконують певні функції, які в сукупності характеризують процес створення та захисту інформаційної складової економічної безпеки. Технологічна складова полягає у ступіні відповідності застосовуваних на підприємстві технологій найкращим світовим аналогам по оптимізації витрат. Правова складова полягає в усебічному правовому забезпечення діяльності підприємства, дотриманні чинного законодавства. Правову небезпеку становлять:
- недостатня правова захищеність інтересів підприємства в договірній та іншій діловій документації;
- низька кваліфікація працівників юридичної служби відповідного суб'єкта господарювання та помилки у підборі персоналу цієї служби;
- порушення юридичних прав підприємства і його працівників;
- навмисне чи ненавмисне розголошенння комерційно важливих відомостей;
- порушення норм патентного права. [4]
Існують такі задачі економічної безпеки підприємства:
- забезпечення технологічної незалежності та високого рівня конкуренто-
спроможності техгологічного потенціалу;
- забезпечення безпеки життя та здоров'я співробітників підприємства, захисту
його майна;
- забезпечення захисту від промислового шпигунства;
- забезпечення фінансової стійкості та незалежності підприємства;
- забезпечення екологічної безпеки підприємства;
- забезпечення якісної правової захищеності усіх аспектів діяльності
підприємства;
- забезпечення високого інтелектуального потенціалу підприємства;
- забезпечення найбільш продуктивного використання корпоративних
ресурсів;
- забезпечення високої ефективності інноваційного управління підприємством;
- забезпечення необхідного рівня інформаційного-аналітичного забезпечення. [5]
Таким чином, при прийнятті рішення щодо використання того чи іншого підходу до формування стратегії забезпечення економічної безпеки підприємства необхідно враховувати всі зазначені аспекти. В цілому ж для формування якісної системи забезпечення безпеки підприємства варто використовувати комплексний підхід, за якого будуть максимально враховані всі економічні інтереси підприємства. Це дозволить забезпечити виконання корпоративної стратегії, а відповідно й стратегії економічної безпеки.
Література:
•1. Економіка підприємства: Підручник/ За заг. Ред. С. Ф. Покропивного, - Вид. 2-е, перероб. та доп. - К.: КНЕУ, 2000. - 528с.
•2. Актуальність проблеми економіки №8 (26), 2003, Н.П. Фокіна, В.І. Бокій.- Економічна безпека підприємства найважливіша складова фінансової стійкості.
•3. Міщенко С.Г. Аналіз процесів забезпечення фінансової безпки регіону / С.Г. Міщенко // Тези ІV Всеукраїнської конференції з проблем економічої кібернетики. Донецьк, 2000- с. 24-27.
•4. http://www.refine.org.ua/pageid-1391-1.html
5. http://www.rusnauka.com/6_NITSB_2010/Economics/59832.doc.htm.