XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Поліщук О.В. , Смокович Т.В. ТЕРАПЕВТИЧНИЙ ЕФЕКТ ЗВУКУ

Поліщук О.В. , Смокович Т.В.

Луцький педагогічний коледж

ТЕРАПЕВТИЧНИЙ ЕФЕКТ ЗВУКУ

„Музика викликає в нас певну вібрацію, яка спричиняє психічну реакцію. Коли-небудь буде знайдена найпотрібніша вібрація для кожної людини, яка допоможе їй".

                                                                                                  Джорж Гершвін

Наш стрімкий бурхливий час, сповнений стресів і хвилюючих негараздів, активізує пошуки вченими різних галузей наук (медицини, валеології, психології, соціології, педагогіки та ін.) способів зміцнення здоров'я людини, що визначається як неоціненний феномен буття.

Науково-технічний прогрес дозволяє на вищому рівні, ніж в попередні сторіччя, вивчити фізіологічні реакції організму (дихання, частоту серцевого ритму, кровообіг, кров'яний тиск та ін.) на звук і музику. Їх цілющий вплив є необхідним і у зв'язку з потребою знання втоми і стресу в століття супершвидкостей.

Вивчення фізіологічної дії музики науковими методами підтвердило гіпотезу стародавніх учених про те, що в основі лікування звуком і музикою лежить резонанс. Акустичний принцип резонансу може бути застосований не тільки до музичних інструментів, але і до людського організму. Коли звукові хвилі проникають в тіло людини, в клітинах виникають відповідні коливання, що сприяють відновленню і зміцненню здоров'я. Людину можна порівняти з  дуже складним. унікальним і тонко настроєним музичним інструментом.

За допомогою музики, звуку можна уповільнити і зрівноважити хвилі, що випромінюються тим або іншим органом, зміцнюючи їх частоту (число періодів коливань в одну секунду, що вимірюється в герцах - Гц). Частота звуку є п

Бета-хвилі мозку, що мають частоту від 14 до 20 Гц, генеруються нашим мозком, якщо ми зосереджені на повсякденній діяльності або переживаємо сильні негативні емоції. Піднесені відчуття і спокій характеризуються альфа-хвилями, які поширюються на частоті  від 8 до 13 Гц, а глибокий сон, глибока медитація і несвідомий стан генерують дельта-хвилі, частота яких складає від 0,5 до 3 Гц.

Чим меншої частоти хвилі мозку, тим більш розслаблений стан людини. Канадські вчені встановили, що при гальмуванні музикою бета-хвиль можна зняти больові відчуття, що буває ефективнішим за прийом хімічних препаратів.

Ймовірно, що перший з елементів музики, з якими ми знайомимося в своєму житті, - ритм. Знайомство відбувається ще в утробі матері, коли немовля чує биття її серця. Припускають, що власне серцебиття і навіть дихання підсвідомо впливають на наше сприйняття ритму. Музика барокко, ритм якої складає близько 60 ударів в хвилину, може покращувати загальне самопочуття і увагу.

Особлива роль в розвитку музикотерапії належить паризькій школі професора Альфреда Томатіса, який вже більше  тридцяти років займається дослідженням застосування в медицині творів Моцарта, вплив який, як вважає вчений, „перевершує все, що ми можемо бачити у його попередників, сучасників або послідовників".

Доктор Томатіс помітив,  що найбільш стимулюючі впливи мають звуки високих частот. Нам навряд чи захочеться рухатися або танцювати під музику з таких звуків, але Томатіс упевнений, що найвищі частоти, навіть у невеликих дозах, дозволяють активізувати мозок і підвищити увагу. Це своєрідний „звуковий вітамін С"

Музичні звуки, пов'язані з хвилями лівої півкулі мозку, викликають моментальні мимовільні реакції, емоції неймовірної сили. Те, що в книзі описується багатьма реченнями, в музиці часто можна виразити одним акордом Слухове сприйняття викликає емоційніший відгук, ніж зорове. Набагато сильніше хвилює нас вигляд пораненої тварини або людини, якщо вони пронизливо кричать, ніж тоді, коли переносять біль мовчки.

 

Небезпеку для здоров'я містять в собі високочастотні (від 3000 до 8000 Гц) і низькочастотні (від 125 до 750 Гц) звуки: перші - викликають в мозку резонанс, гальмують мислення, уяву і пам'ять, другі - не дають можливості сконцентруватися або заспокоїтися, можуть вивести з себе.Корисна музика середнього частотного  діапазону (від 750 до 3000 Гц) стимулює серцеву діяльність, дихання і емоційний фон.

Приємні на слух гармонійні звуки, тоді як дисонанс „ріже" його. І таке сприйняття починається з раннього віку людини. Вчені дійшли висновку, що немовлята сприймають музичні звуки так само, як дорослі, віддаючи перевагу гармонійним тонам над різкими дисонуючими звуками.

Знаючи результат дії музики, що викликає „потрібну вібрацію", ми можемо - незалежно від рівня нашої музикальності - змінювати навантаження на свої „звукові канали", причому так само швидко і результативно, як перемикаємо телевізійні канали, щоб знайти потрібне зображення.

Енергія фізичних реакцій, включаючи звукову, етично нейтральна, тобто може бути використана і на благо, і на шкоду. В Стародавній Греції і Римі у студентів класичної філософії розвивали відчуття відповідальності для належного використання звукової енергії. Музику, що несла позитивний настрій, ретельно відбирали для збереження хорошого самопочуття.

У повсякденному житті, багатому різного роду труднощами і стресами, музикотерапія допомагає людям їх долати, працювати і бути щасливими.

Література:

•1.     Догель И.М.  Влияние музыки на человека и животных. - Казань, 1888.

•2.     Ирисов А.С. Звук и музыка. - М; Л., 1926

•3.     Полякова В.Б.  О возможности применения музыки для стимуляции умственной работоспособности //Физиологические характеристики умственного и творческого труда. - М, 1969. - С. 103-10 4.

•4.     Шушарджан С.В. Здоровье по нотам. - М., 1994.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>