XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION (19-21.04.2018)

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Позняк О. В. ЗБАГАЧЕННЯ ГЕНОФОНДУ ОВОЧЕВИХ РОСЛИН СОРТАМИ ВІТЧИЗНЯНОЇ СЕЛЕКЦІЇ

Позняк О. В.

Дослідна станція «Маяк» Інституту овочівництва і баштанництва  НААН

ЗБАГАЧЕННЯ ГЕНОФОНДУ ОВОЧЕВИХ РОСЛИН СОРТАМИ ВІТЧИЗНЯНОЇ СЕЛЕКЦІЇ

У процесі селекції та наукових експериментів  створюється або виявляється  велика кількість  форм рослин, які не включаються до Державного Реєстру як сорти, що використовуються у виробництві, але є  цінними  як вихідний  матеріал для селекції, наукових досліджень тощо.  Ці форми рослин є об'єктами інтелектуальної власності, права на яку повинні бути захищені, а також національне надбання  держави, яка повинна  здійснити цей захист [1]. Селекційна робота по створенню нових сортів проводиться за сучасними методиками [2] з урахуванням особливостей конкретного виду рослин. Зразки, створені в науково-дослідних установах, з метою їх активного  використання в селекційних та наукових програмах і надійного збереження в банку генетичних ресурсів рослин,  реєструються в Національному центрі генетичних ресурсів рослин України.

До об'єктів інтелектуальної власності, створених на Дослідній станції «Маяк» Інституту овочівництва і баштанництва НААН, але не зареєстрованих у Державному Реєстрі сортів рослин, відносяться сорти цефалофори ароматної Богема і смикавця їстівного (чуфи) Запас.

Цефалофора ароматна (Cephalophora aromatica Schrad.) - однорічна трав'яниста рослина родини Айстрові. Цінується як пряно-ароматична та декоративна рослина. Має сильній насичений приємний аромат свіжої суниці і використовується при приготуванні вермуту і в кулінарії. Додавати сировину як пряність  або ароматизатор потрібно в невеликій кількості, інакше страви  чи напої набудуть  гіркого  смаку і стануть непридатними для споживання. Вміст ефірної олії в надземній частині рослин, зібраних у фазі масового цвітіння, становить до 0,4% маси свіжої сировини. Більше її міститься в суцвіттях і незначна кількість - у стеблах. Ефірна олія безбарвна або ледь жовтуватого кольору, зі стійким, дуже приємним  суничним ароматом. Використовується в парфумерії, кондитерському виробництві і інших галузях промисловості.

У інтродукційно-колекційному розсаднику ДС «Маяк» ІОБ НААН цефалофора ароматна представлена з 1994 р. У результаті селекційної роботи на станції створено сорт Богема, який проходить експертизу в НЦГРР України. Сорт одержано методом індивідуально-масового добору із популяції, походженням із Російської Федерації.

Урожайність зеленої маси в період масового цвітіння 45,0 т/га. Рослина висотою 85 см. Вегетаційний період 110 діб. На рослині  в період масового цвітіння нараховується  14-16 гілок першого порядку, товщина стебла 1,0 см. Кількість суцвіть на рослині 280-350 штук. Пошкоджень шкідниками і хворобами в період вегетації не виявлено. Холодостійкість  7 балів, посухостійкість 9 балів, стійкість  до вилягання 7 балів, біологічна стійкість 92%.

Смикавець їстівний, або чуфа (обидві українські назви - офіційні; рос.- сыть съедобная, или чуфа; лат.- Сyperus esculentus L.) - єдиний культурний вид роду Сyperus - харчова, олійна, крохмаленосна рослина із родини Осокових (Сyperасеае).

Смикавець їстівний має  високі цілющі і дієтичні властивості. Бульбочки за смаком нагадують  лісовий горіх, вживаються  сирими і у переробленому вигляді. Вони мають тверду оболонку, хрусткий м'якуш, солодкі, мають приємний мигдальний присмак. Харчова цінність висока: містять 20-25% жирної олії (ліпідів), 20-35% крохмалю, 12-28% цукрів і 5-9% білка. Споживають бульбочки  як ласощі сирими, вареними, смаженими; їх перемелюють на борошно, з підсмажених виготовляють сурогати кави і какао. В кондитерській промисловості із смикавцю їстівного готують спеціальні сорти печива і тортів, цукерок, халви та інших солодощів. З бульбочок виготовляють харчову олію, яка густіє за кімнатної температури, вона не поступається оливковій. Олію вживають безпосередньо  в їжу, використовують в консервній промисловості, медицині, парфумерії, техніці (як мастило для інструментів точної механіки).

У 2011 р. на ДС «Маяк» ІОБ НААН одержано сорт  Запас, який переданий для проведення експертизи в Національний центр генетичних ресурсів рослин.

Метод створення - клоновий добір із екоформи, походженням із півдня України. Урожайність бульбочок  нового сорту 32,9 т/га, маса  бульбочок з однієї рослини 350 г, середня кількість бульбочок з рослини більше 260 штук, маса 1000 бульбочок 1560 г (у стандарту - сорту Фараон - відповідно 27,4 т/га; 291 г; 206 штук; 1280 г). Довжина бульбочки 2,1 см, ширина 1,8 см (у стандарту відповідно 1,8 і 1,0 см). Вегетаційний період 155 діб.

Висота рослини 45 см. Кількість листкових пучків (парцел) на рослину велика - більше 150. У пучку середня кількість листків - 4-8. Листки зеленого забарвлення помірної інтенсивності. За формою листкова пластинка лінійна. Довжина листкової пластинки 40-45 см, ширина 5-6 мм. Зубчастість  і опушеність листка відсутні. За габітусом рослина напівпохила. Бульбочки видовжено-яйцеподібної форми, коричневого забарвлення. Горбкуватість на поверхні бульбочок наявна. В умовах Чернігівської області рослини сорту Запас не цвітуть, розмножується виключно вегетативним способом.

Сфери освоєння нових сортів: приватний сектор, сільськогосподарські підприємства різних форм власності та господарювання, що займаються вирощуванням та збутом овочевої продукції, селекційні науково-дослідні установи. 

Література:

•1.      Бондаренко В.М. Реєстрація колекцій і цінних зразків генофонду рослин  України - один із напрямків їх надійного збереження і ефективного використання / В.М. Бондаренко, В.К. Рябчун, Р.Л.  Богуславський та ін. // Інноваційні напрямки наукової діяльності молодих вчених в галузі рослинництва: Збірник тез III-ої   Міжнародної наукової конференції молодих вчених присвяченої 40 річниці утворення Ради молодих вчених в ІР ім. В.Я. Юр'єва (20-22 червня 2006 р.).- Харків, 2006.- С. 11-12.

•2.      Сучасні методи селекції овочевих і баштанних культур // [За ред. Т.К. Горової і К.І. Яковенка].- Харків, 2001.- 644 с.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>