XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Ридван М.В. ВИЗНАЧЕННЯ ЦІЛЬОВОЇ АУДИТОРІЇ НІШЕВОГО ВИДАННЯ

Ридван Марія Володимирівна

студентка 4 курсу Інституту журналістики, Київського національного університету імені Тараса Шевченка

ВИЗНАЧЕННЯ ЦІЛЬОВОЇ АУДИТОРІЇ НІШЕВОГО ВИДАННЯ

Останнім часом популярними стають видання, що орієнтуються на досить вузьку аудиторію, такі видання називають «нішевими». Це пов'язано з тим, що читач хоче отримувати якісну інформацію, що задовольнятиме його інтереси. Нажаль, ЗМІ, що намагаються висвітлювати усі важливі теми, часто втрачають в якості: пишуть поверхові новинні повідомлення, не вдаючись до аналізу. Також причиною популярності «нішевих» видань є їх високий попит серед рекламодавців. Рекламні агенції прагнуть розміщувати повідомлення у виданнях з чітко детермінованою цільовою аудиторією, адже таким чином зростає ймовірність того, що рекламу побачить потенційний споживач. Професор М. І. Шостак зазначає, що аудиторія журналу може бути масовою або спеціальною, професійно орієнтованою (наукова аудиторія, люди, що працюють на виробництві, непрофесіоналів, що мають певний досвід роботи) або виокремленою за іншою ознакою (політичні, релігійні вподобання, соціальний прошарок). Науковець пропонує наступні типологічні групи видань: суспільно-політичні, ділові, культурологічні та просвітницькі, спеціалізовані, популярні та науково-популярні, сервісні, довідково-рекомендаційні, тощо. На думку професора Миколи Недопитанського «В умовах ринку неможливо розраховувати на успіх, якщо газета являє собою хаотичний набір тем, рубрик, має невиразну графіку. Все має підпорядковуватися головній, ретельно продуманій ідеї, яка визначає зміст й обличчя видання. Тоді воно матиме свій інформаційний стрижень та відмінність, тобто займатиме окрему нішу, а значить, буде конкурентоспроможним». Щоб не втратити читачів, ринок вимагає максимально враховувати їх інтереси. Створюючи певний медіа-продукт, враховується його потенційна цільова аудиторія. Але вона не завжди збігається з фактичною аудиторією. Ця фактична аудиторія для нас є найважливішою, саме врахування її інтересів веде до успішного існування видання. Наприклад, видаючи журнал для домогосподарок для жінок фактичною аудиторією якого є жінки 20 - 35 років з середнім прибутком, помилкою буде друкувати на його шпальтах матеріали які б більше пасували діловому виданню. Це може призвести до втрати прихильності у старих читачів, але бізнесову аудиторію журнал не приверне.

Газети, що позиціонують себе як суспільно-політичні, наприклад, газета «Сегодня», «Факти и комментарии», «Киевские ведомости», тощо, надають перевагу розширеним інформаційним повідомленням на різноманітні теми. Вони мають великий попит серед людей, що намагаються цікавитись усім, але їх зацікавлення є поверховим. Власне, такі видання не мають своєї «ніші», адже їх цільова аудиторія є найбільш розмитою. Підчас всесвітньої економічної кризи попит на такі видання суттєво знизився, чого не скажеш про нішеві видання, адже вони мають своїх постійних прихильників. Деякі дослідники вважають, що якщо такі видання не змінять манеру подачі матеріалів, то з часом будуть витіснені з ринку Інтернет-виданнями, що надають інформацію значно швидше навіть за щоденні газети. Суспільно-політичні видання також намагаються здобути певну «нішу». Для цього вони видають додатки направлені на певну аудиторію. Розглянемо це на прикладі газети «Сегодня», що має додаток «Сегодня. Спорт» та «Сегодня. Твое». Перший - орієнтований на чоловіків, що цікавляться спортом, другий - на домогосподарок, і містить корисні поради та рецепти. Та нажаль вони не досягають бажаного результату, адже читач, що справді цікавиться спортом скоріше обере видання, що пише про спорт професійно, наприклад, журнал «Футбол» або газету «Команда». Що стосується видань для домогосподарок: ця ніша також зайнята більш популярними виданнями для жінок, наприклад, журналами «Ліза» або «Добрые советы». Тож для залучення аудиторії краще зосереджуватись на певному вузькому тематичному сегменті, та привертати читача якістю матеріалів.

Видаючи «нішеве» видання варто пам'ятати, що більш успішною є орієнтація не на окремі галузі, а на конкретних людей. Тобто краще видавати журнал не про будівництво або бухгалтерський облік, а для інженерів, чи бухгалтерів. Адже у галузі будівництва працюють різні люди, директори будівельних  компаній будуть цікавитись бізнесовими та фінансовими новинами, а інженери - актуальною інформацією про нові технології в проектуванні будівель, актуальну інформацію щодо розрахунків.  І кожному з них необхідний свій засіб масової інформації.

Таким чином, ступінь деталізації цільової аудиторії видання повинна бути максимальною. Дослідник Володимир Комоцький зазначає, що за одиницю цільової аудиторії приймається конкретна людина. «Описується її стать, середній вік, освіта, професія, рівень доходів. Всі ці характеристики повинні бути відображені в концепції видання в розділі «Аудиторія». Для внутрішніх цілей необхідно визначити і інші показники: захоплення, місця проживання, характер сприйняття інформації, психологічні особливості та інше». Зібравши цю інформацію, редакція має змогу визначити свою політику та напрямок матеріалів. Відомо, що люди різної статі, з різним рівнем доходів по-різному сприймають інформацію. Людям різних професій потрібна різна манера подачі матеріалів.

Література:

1. Недопитанський М. І. Концептуальні моделі сучасної газетної періодики // Укра­їнське журналістикознавство. - К.: Інститут журналістики, 2002. - Вип. 3. - С. 68-70.

2. Средства массовой информации России: Учеб. Пособие для студентов вузов / М.И. Алексеева, Л.Д. Болотова, Е.Л. Вартанова и др.; под ред. Я.Н. Засурского. М., 2006. С. 261.

e-mail: rydvan.maria@gmail.com


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>