XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Родащук Г.Ю. АВТОБУСНІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ НАСЕЛЕННЯ В ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Родащук Г.Ю.

Уманський національний університет садівництва

АВТОБУСНІ ПЕРЕВЕЗЕННЯ НАСЕЛЕННЯ В ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Автомобільна галузь - важлива складова інфраструктури області, яка забезпечує життєдіяльність суспільства у виробничій і невиробничій сферах, задовольняє потреби населення в перевезеннях пасажирів автобусами загального користування.

На сьогоднішній день облдержадміністрацією, райдержадміністраціями і міськвиконкомами, як замовниками перевезень на автобусних маршрутах загального користування, в основному сформована маршрутна сітка автобусного сполучення та на конкурсних засадах визначені пасажирські перевізники, із якими укладені договори на перевезення пасажирів.

Автобусні перевезення в Черкаській області здійснюються на 603 маршрутах, у т.ч. на 117 міських, 347 приміських, 139 міжміських внутрішньообласних маршрутах. Пасажири мають можливість скористатись послугами Центрального автовокзалу, 32 автостанцій і посадочних майданчиків, які розташовані на територіях сільських населених пунктів та вздовж автобусних маршрутів загального користування. Для надання послуг з перевезення пасажирів в Черкаській області щоденно на маршрути виїжджає близько 4700 одиниць автобусів та мікроавтобусів, з яких 58% належать юридичним особам та 42% - фізичним [1].

Для розвитку і вдосконалення транспортного сполучення населених пунктів першочерговим завданням має бути розроблення обласної програми розвитку автомобільного транспорту, в якій необхідно буде визначити такі напрямки: розвиток мережі автобусних маршрутів загального користування на території області, у тому числі і в розрізі районів, оновлення та поповнення парку автобусів, будівництво автомобільних доріг, порядок забезпечення сільських населених пунктів автобусним сполученням з районними центрами, розподіл коштів на покриття збитків автомобільних перевізників, заходи з безпеки перевезень пасажирів тощо.

Відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт" [2] Черкаська обласна державна адміністрація є замовником 183 автобусних маршрутів, які обслуговують 78 перевізників, 20 райдержадміністрацій є замовниками 303 автобусних маршрутів, які обслуговують 59 перевізників, міськвиконкоми є замовником 117 автобусних маршрутів, які обслуговують 51 перевізник. Взагалі в Черкаській області послуги з пасажирських перевезень надає 41 підприємство, що обслуговує 446 маршрутів та 96 приватних підприємців, що обслуговують 157 маршрутів [1]. Це надало змогу забезпечити транспортним сполученням майже 99% населених пунктів області. Залишаються 17 населених пунктів, що не мають автобусного сполучення з районними центрами. У 9 населених пунктах відсутнє постійне населення, або кількість мешканців складає менше 10 осіб. Забезпечення транспортним сполученням решти сіл стримує незадовільний стан доріг. Не всі сільські населені пункти забезпечені регулярним транспортним сполученням відповідно до норм.

Облдержадміністрація, яка є замовником перевезень на автобусних маршрутах загального користування, щорічно проводить конкурс та укладає договори на перевезення пасажирів.

На нашу думку при проведенні конкурсів пріоритетними умовами визначення переможців має бути технічний стан і оновлений автобусний парк та можливості перевізника надавати гарантовані і якісні послуги пасажирам. Сьогодні на внутрішньообласних автобусних маршрутах майже не залишилось автобусів застарілих моделей типу КАВЗ, ПАЗ-672, ГАЗель, КИЛ тощо.

На наш погляд конкуренція та умови конкурсів постійно сприяють оновленню автобусного парку перевізниками та поліпшенню якості надання послуг населенню. Крім того, відносини пасажирських перевізників кожного автобусного маршруту визначені договорами з власниками автовокзалів і автостанцій.

Також переваги мають надаватися тим перевізникам, які виставляють на конкурс транспортні засоби, пристосовані для перевезення осіб із обмеженими вадами.

Але поряд з цим залишаються ще невирішені питання та проблеми транспортного забезпечення населення:

•-  наявність автобусів перевізників "нелегалів" на автобусних маршрутах в області, від них законні перевізники щомісячно несуть збитки.

•-  низьке виконання перевізниками, а відповідно і водіями, вимог законодавства про автомобільний транспорт. Із перевірених 2956 автобусів 17% мали технічні несправності та не відповідали вимогам Правил дорожнього руху.

•-  аналіз скарг пасажирів та контрольних перевірок, які проводили фахівці облдержадміністрації, показують, що водії не завжди надають пасажирам квитки, а це в свою чергу призводить до збитків перевізників та змушує їх підвищувати тарифи на проїзд тощо.

Удосконалення пасажирських перевезень автомобільним транспортом передбачає здійснення взаємопов'язаних організаційних, технічних, технологічних, економічних, правових та соціальних заходів, що забезпечать якісне транспортне обслуговування населення, ефективне функціонування всіх видів транспорту.

Література:

•1.     Головне управління статистики у Черкаській області - [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.ck.ukrstat.gov.ua.

•2.     Закон України від 23 лютого 2006 року N 3492-IV "Про автомобільний транспорт" [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>