XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Романенко О. БЛОҐ ЯК СКЛАДОВИЙ ЕЛЕМЕНТ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ (ДОСВІД ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ В УКРАЇНІ 2010 Р.)

Романенко Олена

Аспірант Інституту світової економіки та міжнародних відносин НАН України

Спеціальність „Політичні проблеми міжнародних систем і глобального розвитку"

БЛОҐ ЯК СКЛАДОВИЙ ЕЛЕМЕНТ ПЕРЕДВИБОРЧОЇ КАМПАНІЇ (ДОСВІД ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ ВИБОРІВ В УКРАЇНІ 2010 Р.)

Президентські вибори 2010 р. були першими в історії України, коли політики ставали авторами мікроблоґів (сервіс Twitter) та блоґів (LiveJournal). Даний досвід був запозичений у США: президент Барак Обама у 2008 р. здобув перемогу завдяки участі у соціальних мережах, активному використанню власного он-лайн щоденника та залученню мобільних технологій. Про цей факт детально написала О. Зернецька [1], доктор політичних наук, головний науковий співробітник Інституту світової економіки і міжнародних відносин, яка вивчає теорію та практику нових медіа, аналізує глобальну політичну блоґосферу як арену політичної комунікації [2].

Дослідження блоґосфери - цікава та актуальна тема, що не була розкрита у практичному аспекті стосовно останніх політичних подій.

Блоґ - це періодично обновлюваний журнал з можливістю повного або обмеженого коментування іншими користувачами [3]. Щоденник ведеться у зворотньому хронологічному порядку - відвідувач першою бачить новину, що є останньою за часом. Записи автора прийнято називати „постами" (від англ. - post - „надсилати повідомлення, відправляти"). В он-лайн щоденик, окрім тексту, можна додавати відео, фото, малюнки та музичні файли. Блоґи розділяють за типом основного контенту: текстова інформація - щоденники, фотографічні - фотоблоґ (photoblog), відео - влоґ (vlog), аудіо - подкастинг (podcasting), посилання на інші ресурси - лінклоґ (linklog). Як окремий підвид виокремилися мікроблоґи - журнал в якому автор може робити лише короткі, обмежені певною кількістю знаків, повідомлення. Усю сукупність блоґів називають „Блоґосферою" (Blogosphere).

Для політика (не лише українського) метою ведення он-лайн щоденника є створення ілюзії дво- та багатостороннього відвертого спілкування з виборцями, оперативне реагування на поставленні іншими блоґерами питання („зворотній зв'язок", „діалог з массами"), висвітлення основних фактів біографії у „неофіційному" стилі, позиціонування себе як „просту особистість" з хвилюваннями, страхами і переживаннями, як у інших людей-виборців.

Найпопулярнішими платформами для ведення блоґів є: Blogspot.com, Livejournal.com, Wordpress.com, Blogger.com. В Україні найбільше користуються сервісом Livejournal (LJ, „Живий журнал", ЖЖ).

Існує декілька причин, чому саме вибори 2010 р. стали першими, під час яких політики проводили активну Інтернет-кампанію. По-перше, це розвиток власне технічних засобів для створення та підтримки спільнот в мережі, масове вживання і поширення соціальних мереж, блоґів серед лідерів думок. По-друге, це наслідування вже відпрацьованих (насамперед - американських) механізмів роботи з виборцями у мережі. У цьогорічній передвиборчій кампанії на перехід у віртуальність вплинула також і фінансова криза [4]. Обмеженість ресурсів призвела до пошуку інструментів, які могли б бути одночасно масовими, агітаційними і дешевими. Отож, більше українських політиків почали „вести щоденник" в мережі Інтернет саме напередодні виборів (літо-осінь 2009 р.).

Під час виборів 2010 р., 11 з 18 претендентів на президентське крісло мали блоґи. З них у сервісі LiveJournal наявні - 7 блоґів кандидатів: Богословської Інни, Бродського Михайла, Ратушняк Михайла, Тігіпко Сергія, Тимошенко Юлії, Тягнибока Олега, Яценюка Арсенія.

Проаналізувавши блоґи кандидатів у президенти, можна зробити наступні висновки. Контент блоґів складає загально відома інформація: поїздки, передвиборчі мітинги, інтерв'ю для загальноукраїнських та регіональних видань. Відсутня якісна аналітика і „неформальні" матеріали (власні думки, дитинство, роздуми про особисте) - все те, заради чого люди заводять щоденники і для чого вони нібито були задекларовані у політиків. Мета стати ближчим до народу і створити ресурс не для пропаганди, а для спілкування, не була досягненна в жодного з кандидатів. Можливості для отримання підтримки нових виборців серед Інтернет-аудиторії не були використані. Через скандали, невміле використання зворотнього зв'язку, фальшиві позитивні відгуки „віртуальних прибічників", намагання стати дружнім середовищу, ментальність якого політики погано собі уявляють, невміле використання новітніх технологій, он-лайн щоденник як засіб привернення лідерів думок зовсім не виправдав очікувань кандидатів. Дехто навіть понизив собі рейтинг. Можна зробити прогноз: в наступні роки українці недовірливо ставитимуться до спроб політиків-блоґерів позитивно позиціонувати себе у мережі. Тим, хто захоче використати блоґ як політичну технологію під час наступних виборів, буде набагато важче здобути довіру виборців, ніж на виборах 2010 р.

Література:

•1.  Зернецька О.В. Переможна зброя нового господаря Білого Дому / Ольга Зернецька // Зовнішні Справи. - 2008. - №12. - С. 24-26.

•2. Зернецька О.В. Глобальна політична блоґосфера - нова арена політичної комунікації / Ольга Зернецька // Політичний Менеджмент. - 2009. - №2 (35). - С. 13-26.

•3.  Jakubowicz K. A new notion of media. / Karol Jakubowicz. - Strasbourg.: Council of Europe, 2009. - 48 p.

•4. Вознюк М. Блог в помощь [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://smi.liga.net/articles/IT094883.html (27 січня 2010р.)

 

e-mail: Shev85@rambler.ru


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>