XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Рубан І.В. ВИНИКНЕННЯ АВСТРАЛІЙСЬКОГО ДОМІНІОНУ

Рубан Ігор Валерійович
Міжрегіональна академія управління персоналом

ВИНИКНЕННЯ АВСТРАЛІЙСЬКОГО ДОМІНІОНУ

Наприкінці ХІХ — початку ХХ сторіччя частина суб'єктів Британської імперії отримали статус домініонів: Канада в 1867 р., Австралійський Союз в 1901р., Нова Зеландія в 1907р.
Форма домініону вже використовувалась в Британії раніше і її вибір був обумовлений історичними традиціями. Так, в 1660 році король Чарльз ІІ надав статус домініону колонії Вірджинія за підтримку у громадянській війні в Англії, в 1686-1689рр. існував Домініон Нова Англія, створений королем Джеймсом ІІ з метою об'єднання колоній Нью-Гемпшир, Мен, Нью-Плімут, Род-Айленд, Коннектикут в боротьбі проти Франції та ворожого місцевого населення.
Історичними передумовами виникнення зазначеної специфічної форми держави в Австралії були відцентрові процеси в британських колоніях 17-19 ст. (поразка Британії у війні за незалежність США, повстання 1837-1838 в Канаді та ін.). З метою ослаблення зазначених тенденцій, британським колоніям надавалась автономія. В період з 1855 по 1890 рр. австралійські колонії Вікторія, Західна Австралія, Квінсленд, Новий Південий Уельс, Тасманія та Південна Австралія отримали самоврядні уряди. Метрополія лише здійснювала зовнішні зв'язки та оборонні функції, при цьому втручання в діяльність колоніальних урядів було мінімальним.
Зазначене призвело до того, що кожна колонія мала власні закони та митні правила, що негативно впливало на економічний розвиток Австралії. В 1885 році в Австралії було створено Федеральну Раду (з обмеженими законодавчими повноваженнями), до складу якої увійшли Західна Австралія, Фіджи, Квінсленд, Тасманія та Вікторія. Зазначеним було започатковано рух на федералізацію Австралії. В березні 1891 перший Конституційний конвент підготовив проект конституції федерації британських колоній Австралії та Нової Зеландії, проте проект документу не було ратифіковано парламентами колоній. В 1897-98рр. діяв другий Конституційний конвент, який підготовив проект Конституції, який було затверджено на референдумах проведених в колоніях. В 1900 році Британський парламент затвердив Конституція, яка набула чинності 1 січня 1901р.
Остаточно правовий статус домініону та його взаємовідносини з Великобританію було затверджено Вестмінстерським статутом в 1931р. Зазначеним актом було введені в дію рішення конференцій Британської імперії 1926 і 1930рр. про повну самостійність домініонів у внутрішніх і зовнішніх справах та рівність з Великобританією. Домініони отримали статус держав Співдружності, при цьому британський монарх залишився головою зазначених держав. Фактично, виникнення домініону завершило формування незалежної австралійської держави, яка залишила лише формальний зв'язок із Великобританією .
Література:
1. Blackshield, Tony. Australian Constitutional Law and Theory. Sydney Federation Press, 2006.
2. Greenwood G. Australia. A social and political history. Sydney, 1955;
3. John A La Nauze, The Making of the Australian Constitution, Melbourne University Press, 1972
4. Конституции буржуазных стран, т. 4. М.—Л., 1936;
5. Росия и Британия: в поисках достойного правления. Под общей редакцией И.Кирьянова, Н.Оуэна, Дж.Сникера. Учебное пособие, Издательство ПГУ, Пермь, 2000.
6. Українська Радянська Енциклопедія (видання друге), тт. 1, 10. К., 1977.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>