XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Щербакова А.І. ДОСЛІДЖЕННЯ РИНКУ ГОРІЛКИ В УКРАЇНІ

Щербакова Анастасія Ігорівна

Кременчуцький Національний Університет ім. Михайло Остроградського

                                       ДОСЛІДЖЕННЯ РИНКУ ГОРІЛКИ В УКРАЇНІ

Галузь напоїв в Україні є однією з найбільш динамічних. На сьогоднішній день рентабельність підприємств цієї галузі є однією з найвищих, і темпи приросту виробництва з кожним роком збільшуються. Українські виробники напоїв довели, що вони є конкурентоспроможними: майже вся імпортна продукція замінена споживачами на українські товари, а гостра конкуренція всередині галузі, лише сприяє покращенню якості продукції, розробці нових маркетингових стратегій тощо. Серед безлічі продуктів, створених і споживаних людством, горілка  займає зовсім особливе й значне положення по своєму різноманітному впливі на людське суспільство, на відносини людей і на виникаючі суспільні проблеми.

На сьогодні щодо кількості брендів український алкогольний ринок сформований і близький до свого насичення; у нас безліч всеукраїнських національних алкогольних марок. Лідерів визначено й встановлено зразкову рівновагу між ними. Тепер вони вестимуть напружену боротьбу між собою, вважаючи великою перемогою кожний доданий відсоток продажу і кожну успішно проведену іміджеву кампанію. Або ж шукати нові ніші, ринки, маркетингові комунікації зі споживачем.

Горілка-міцний алкогольний напій,приготований змішуванням ректифікованого спирту і води з наступною обробкою активним вугіллям і фільтруванням. Усі горілки містять 40 об. % cпирту, але розрізняються в залежності від добавок, що вносяться для пом'якшення смаку, а також якістю спирту і води.Для приготування горілок використовується тільки етиловий спирт ректифікаційної вищої ступеня очищення, а також спирт «Екстра».

Технологічна схема виробництва горілок складається з наступних стадій: приймання ректифікованого спирту, підготовка води, приготування водно-спиртової суміші, фільтрірованіе водно-спиртової суміші, обробка водно-спиртової суміші активним вугіллям,фільтрірованіе і доведення горілки до стандартної фортеці,розлив горілки. Горілка займає 88% всієї пропозиції продукції на ринку. Частка лікерів не перевищує 12%. У 2010 році відбулося поступове відновлення поставок горілки за кордон.За оцінками експертів Intesco Research Group, зростання експорту горілки склав близько 7,3%.

У лікеро-горілчаному виробництві вода є одним з основних видів сировини, на частку якого припадає 60%. Особливе значення має жорсткість води і її сольовий склад. Загальна жорсткість води для лікеро-горілчаних виробів не повинна перевищувати 1 мг  екв / л.Вимога до жорсткості води викликано тим, що у водно-спиртових сумішах розчинність кальцієвих і магнієвих солей, які обумовлюють в основному жорсткість води, менше, ніж в питній. І при змішуванні спирту з жорсткою водою, ці солі утворюють осад, що викликає помутніння вино-горілчаних виробів.

Для виключення можливості використання технічного спирту у виробництві алкогольної продукції слід встановлювати єдиний акциз на всі види спирту, а при виробництві спиртовмісних, технічних, побутових та інших рідин застосовувати також фарбувальні й ароматичні добавки,які виключають можливість використання цієї продукції в лікеро-горілчаній галузі.Відвантажувати технічні спиртовмісні рідини необхідно в спеціальній тарі, заборонивши реалізацію подібної продукції в залізничних і автомобільних цистернах, бочках та інших ємкостях великого обсягу.

Єдина інформаційна система обліку виробництва та обігу спирту і алкогольної продукції повинна забезпечувати збір і обробку даних, що надходять зі спиртових, лікеро-горілчаних та інших підприємств, що мають право на роботу зі спиртом, по телекомунікаційних каналах зв'язку.

Впровадження подібної системи дозволить поставити під жорсткий контроль держави виробництво і розподіл найбільш важливої ​​сировини лікеро-горілчаних, виноробних та інших підприємств, пов'язаних з виробництвом алкогольних виробів.

Ринок горілки в Україні стрімко більшає. Щоправда, не вся вироблена горілка надійде на прилавки України: на динаміці внутрішнього виробництва цього року позитивно позначилися обсяги експорту вітчизняної продукції, що помітно зросли. Проте і цей факт навряд чи стане "ложкою дьогтю" в доволі оптимістичному вмісті ринкової "діжки".

 Не останню роль характерна схильність українського споживача до новаторства. В Україні покупець залюбки клює на все нове, й розлучитися з раніше улюбленою маркою для нього не проблема (тим більше, що всі горілчані бренди вітчизняного ринку досить молоді). Крім того, споживачі впевнені, що на першому етапі виведення бренда якість продукції найвища, а з нарощуванням обертів вона поступово знижується.

Сьгодні близько 80% легального ринку алкоголю України контролює трійка провідних виробників, які є власниками топових брендів. У перспективі на горілчаному ринку України залишаться три-чотири великі виробники, які мають власну виробничу базу та обгрунтований портфель сильних брендів. Рік у рік вартість виведення нової торгової марки збільшується і вже нині обчислюється кількома мільйонами доларів. Одним з перспективних напрямів українських горілчаних брендів стане розвиток експортних ринків. Українська горілка зарекомендувала себе в багатьох країнах як товар з усіма атрибутами сучасної ТМ - відмінна якість, сучасний дизайн тари і упаковки, зважена маркетингова політика просування. Відтак авторитет українських компаній на світовому рівні істотно зріс. Ми конкуруємо з відомими російськими брендами, особливо в сегменті чистої горілки. В основі будь-якого горілчаного бренда - передусім класична, чиста горілка - чесний продукт, що потребує складнішої технології виробництва.

Основні фактори, що впливають на українській ринок лікеро-горілчаних виробів:

·   Сезонність виробництва продукції: незважаючи на всі намагання маркетологів компаній-крупних виробників лікеро-горілчаних виробів (наприклад, випуск горілок нових смаків, організація промо-акцій), спостерігаються істотні коливання попиту в залежності від сезону: в осінньо-зимовий період попит на горілки підвищується на 10-15%, що змушує виробників збільшувати у ці періоди обсяги виробництва такої продукції. Особливо високим попит на лікеро-горілчані вироби є у новорічні свята, колиобсяг продажу продукції за тиждень сягає місячного обсягу продажу у несезон.

·   Сталий обсяг внутрішнього ринку, який за твердженнями експертів не змінюється вже десять років - 30 - 35 млн. дал. у фізичному вимірі. Таким чином, нарощувати обсяги виробництва легальні виробники можуть переважно за умови перерозподілу споживацьких переваг на користь тієї чи іншої торгівельної марки, у зв‘язку з чим гостро стоїть питання детенізації ринку лікеро-горілчаних виробів. Обсяг легального ринку у грошовому вимірі у 2006 році склав близько 10 млрд.грн., тіньового - близько 2,5 млрд.грн.

·      Легальні виробники лікеро-горілчаних виробів сподіваються на подальшу детенізацію ринку, у зв‘язку з чим очкується зростання протягом 2007 року обсягу реального ринку ще на 10 - 15%.

·      Спостерігається підвищення попиту на українську горілку преміум-класу та формування ніші «білої української горілки» у країнах «далекого зарубіжжя», що також стимулює крупних виробників як до нарощення обсягів виробництва, так і до підвищення якості продукції. Посилюється конкуренція у преміум-класі і на національному українському ринку (його ємність, за оцінками експертів, оцінюється у 3% обсягу ринку).

·      Спостерігається зміщення конкуренції між крупними виробниками лікеро-горілчані вироби із низькоцінового сегмента до середньоцінового (особливо його середньої та верхньої цінової межі - 8-15 гривень за 0,5 літри) та преміум-сегменту (вартість 0,5 літра горілки складає понад 15 гривень). Прогнозується подальше насичення преміум-сегменту, розвиток сегменту ароматизованих та кольорових горілок, покращення якості продукції та відхід з ринку компаній, нездатних забезпечувати підвищення якості.

·      У зв‘язку із останніми змінами законодавства (зростання акцизів та вартості ліцензій) - підвищення ціни на лікеро-горілчані вироби, а також можливе збільшення різниці у ціні між легально випущеною продукцією та продукцією тіньового виробництва на користь нелегальної продукції.

Тенденції розвитку ринку горілки. Грудень 2010 рік.

У грудні 2010 р. по відношенню до листопада цього ж року імпорт горілки на територію України скоротився на 22%. У той же час у порівнянні з груднем 2009 р. спостерігається збільшення імпорту цього виду продукції більш ніж у 2 рази.

Експорт горілки в грудні 2010 р. відносно попереднього місяця зріс на 11%. Однак порівняно з аналогічним періодом 2009 р. відбулося скорочення експорту продукту на 2%.

Обсяг виробництва горілки в грудні 2010 р. по відношенню до листопада зріс на 10%. Темп приросту цього показника в порівнянні з груднем 2009 р. склав 9%.

 

 

Показник

                                       Темп приросту,%
Грудень'10/Листопад'10 Грудень'10/Листопад'9
Імпорт                   -22

 

                         121
Експорт                    11                           -2
Виробництво                   10                            9

Таким чином  споживання горілки на території України в натуральних одиницях вимірювання в 2009 р. по відношенню до 2008 р. зросло на 1%. Разом з тим в 2010 р. відносно 2009 р. цей показник скоротився на 9%.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>