Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Сегеда Валентина Миколаївна
викладач першої категорії
викладач історії України
ВСП агротехнічнічного коледжу УНУС
НОВІ ІНТЕРАКТИВНІ ФОРМИ НАВЧАННЯ
Суть інтерактивного навчання полягає в тому, що навчальний процес відбувається за умов постійної, активної взаємодії всіх студентів. Організація інтерактивного навчання передбачає використання рольових ігор, моделювання життєвих ситуацій, спільне розв'язання проблем.
Найбільше в своїй практичній діяльності використовую - прес-конференції, заняття-змагання, заняття-консультації, заняття з груповими формами роботи, заняття творчості, заняття-занурення, заняття-заліки, заняття-конкурси, семінари-звіти, семінари пошуку істини, семінари діалоги, заняття-екскурсії, інтегральні заняття, заняття мозковий штурм, заняття-КВК іноді практикую театреалізовані семінари, семінари, які ведуть студенти.
Заняття змістовної спрямованості (лекції, семінари, конференції)-основний напрямок - взаємини між викладачем і студентом засновані на змісті програмного матеріалу. Необхідно ставити проблемні запитання студентам, підключати свою аудиторію студентів до активної роботи, постійно вводити нові елементи в навчальний процес для активного сприйняття і роботи.
Заняття на інтегрованій основі (заняття-комплекси, заняття-панорами)-передбачають виклад матеріалу блоками різних предметів. Проводимо таке заняття як бінарне силами викладачів різних предметів здебільшого на відкритих заняттях поєднуючи політологію і філософію, історію і географію, етику, естетику і соціологію та інші предмети.
Заняття-подорожі, уроки-дослідження (заняття-пошуки, заняття-подорожі, заняття-дослідження)-такі типи уроків зацікавлюють студентів новаторством, пошуком необхідних знань в літературі, інтернеті. Пов'язані такі заняття з новим оформленням силами студентів, різноманітними умовами проведення, використання ТЗН.
Заняття з різним віковим складом студентів і різних спеціальностей -проводимо з одного предмету об'єднуючи різні теми, наприклад, наукові конференції з різних тем на які запрошуємо фахівців з різних галузей народного господарства, наукових працівників.
Заняття - ділові ігри, рольові ігри (заняття з „Політології" - засідання ООН, сесія Верховної Ради України, заняття з історії України урок - суд історії, заняття захисту дисертацій)-такі заняття передбачають виконання ролей за певним сценарієм, підбір матеріалу в бібліотеці, імітацію різних ситуацій і життєвих явищ.
Заняття-змагання (заняття-КВК, заняття турніри, заняття-вікторини, заняття-конкурси)-передбачають поділ студентської аудиторії на групи, які отримують завдання і сценарій заздалегідь і на занятті змагаються між собою, створюється журі, або експертна група яка оцінює результати конкурсів, нараховує певну кількість балів.
Заняття суспільного огляду знань (заняття-звіти, заліки, консультації, експромтекзамени, консиліуми)-проводяться такі заняття здебільшого в кінці атестаційного періоду, семестру, року. Спонукають студентів до активної самопідготовки, вивчення додаткової літератури.
Заняття комунікативної спрямованості (усні журнали, прес-конференції, репортажі, диспути, панорами, парадокси)-такі заняття передбачають великої самостійної праці, підготовку доповідей збір матеріалів, виступи перед аудиторією, обговорення, критика і доповнення опонентів. Всі ці форми роботи розвивають мислення, пробуджують інтерес.
Заняття театралізовані (заняття-кіно, заняття-концерти, заняття-спектаклі)-проводимо у відповідності до теми, програми, використовуються історичні кінофільми, заняття збуджують інтерес до навчання.
Нестандартні заняття сприяють найефективнішому глибокому і гармонійному, сучасному розвитку і вихованню студентів.
Останнім часом частіше в процесі викладання суспільних дисциплін використовується методика проведення нестандартних занять і поєднання різних форм роботи в єдиному комплексному занятті, тобто це поєднання різних форм і методів роботи з метою активізації пізнавальної діяльності студентів. Це заняття-суд історії, заняття-брейн-ринг, конкурс.
Використовується нова форма роботи проект. Студенти самостійно збирають, досліджують матеріали протягом тривалого часу, а потім обговорюють разом на спеціальному занятті. Така форма роботи вимагає глибоких знань з окремих галузей науки, певних тем, спеціальної підготовки студентів.
Уроки вивчення життя і творчості видатних постатей історії України, світової історії повинні бути особливими небуденними.
На цих заняттях необхідно поєднувати знання з літератури, музики, іноземних мов, театрального мистецтва, пісні і танцю, культурології, відповідного естетичного оформлення.
Семінари проводяться на науковій основі із з'ясуванням епохи, коротких відомостей з життя відомих критиків, письменників, аналізу наукової літератури.
Впроваджуючи в практику навчально-виховної роботи нові форми навчання ми дбаємо про виховання у студентів любові до рідної мови, нашої України, її історії, культури.Наші студенти формують своє майбутнє і роблять посильний внесок в розвиток майбутнього рідної України.
Література:
•1. Гончаренко С. Український педагогічний словник. - К.: Либідь, 1997.
•2. Фурман А.В. Проблемні ситуації в навчанні: Книга для вчителя. -К.: Радянська школа, 1991.
•3. Махмутов М.И. Проблемное обучение. - М.: Педагогика, 1977.
•4. Кларин М.В. Инновации в мировой педагогике: обучение на основе исследования игрьі и дискуссии (Анализ зарубежного опьіта) - Рига, Експеримент, 1998.