Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Сенькова Інна Олександрівна
Львівський національний університет ім. І.Франка
УДОСКОНАЛЕННЯ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ
Державне регулювання інвестиційної діяльності здійснюється з метою реалізації економічної, науково-технічної і соціальної політики. Воно визначається показниками економічного і соціального розвитку України, загальнодержавними і регіональними програмами розвитку національної економіки, республіканським і місцевими бюджетами, передбачуваними в них обсягами державного фінансування інвестиційної діяльності.
Державне регулювання інвестиційної діяльності повинно включати управління спільними з приватними компаніями інвестиціями, а також регулювання умов інвестиційної діяльності і контроль за її здійсненням усіма інвесторами та учасниками інвестиційної діяльності.
В сучасних умовах управління державними інвестиціями повинно здійснюватися центральними і місцевими органами державної влади через планування, визначення умов і виконання конкретних дій з інвестування бюджетних і позабюджетних коштів.
Проте сформована нині в Україні економічна ситуація, певним чином, ускладнює інвестиційну діяльність. Для виходу з такої ситуації необхідне розроблення адекватного ринковим відносинам інвестиційного механізму, що органічно сполучить форми приватного і державного інвестування, дозволить оптимізувати взаємозв'язки різних суб'єктів інвестиційної діяльності, а також розроблення відповідної нормативно-правової бази й інші засоби, що регламентують інвестиційний процес як на рівні окремого підприємства або галузі, так і на рівні національної економіки в цілому [2].
Вважаємо, що для активізації інвестиційної діяльності в Україні потрібно у законодавчому порядку розширити сферу впливу та дії державного регулювання інвестиційної діяльності, яка повинна стати основою економічної політики держави.
З метою залучення значних обсягів інвестицій потрібна модернізація вітчизняної економіки для підвищення її конкурентоспроможності та інтеграція у світовий економічний простір, а також створення прогнозованого і стабільного середовища у бізнесі. У цьому випадку важливим є вибір державою відповідних напрямків сприяння інвестиційній діяльності.
В цілому можна виділити такі напрями державного регулювання інвестиційної діяльності:
•- забезпечення захисту інвестицій;
•- визначення пріоритетних сфер та об'єктів інвестування;
•- податкове регулювання;
•- бюджетне регулювання;
•- регулювання фондового ринку;
•- здійснення контролю за інвестиціями;
•- залучення іноземних інвестицій та їх регулювання за межами країни.
Слід відзначити, що державна цільова економічна програма розвитку інвестиційної діяльності на 2011 - 2015 роки передбачає проведення активної державної політики із стимулювання розвитку інвестиційної діяльності в Україні, зокрема на засадах розвитку системи державних інвестицій, підвищення ефективності та посилення прозорості функціонування механізмів державно-приватного партнерства та стимулювання залучення приватних інвестицій у реальний сектор економіки [1].
Для удосконалення державного регулювання інвестиційної діяльності в Україні доречно запропонувати наступне:
покладення на державу функції гаранта стабільності інвестиційного клімату за допомогою проведення гнучкої, але заздалегідь обумовленої податкової, амортизаційної, митної, цінової, кредитної політики;
врахування геоекономічних особливостей регіонів та особливостей функціонування інвестиційних механізмів;
створення додаткових економічних стимулів для залучення інвестицій в пріоритетні галузі економіки;
забезпечення стабільності системи оподаткування;
створення системи пільгового оподаткування для банків, що здійснюють інвестиційне кредитування тих проектів, які держава визнала пріоритетними;
зниження ставки кредитування за пріоритетними інвестиційними проектами, що дозволить залучити дешеві довгострокові кошти шляхом рефінансування;
контроль діяльності інвестиційних фондів;
удосконалення нормативної бази і прийняття законів, які створили б сприятливе правове поле для залучення інвесторів в Україну.
Отже, державне регулювання інвестиційної діяльності - це складова державного управління економікою, що полягає у підтримці інвестиційної діяльності з боку держави, що здійснюється шляхом прямої участі держави в інвестиційній діяльності та через створення сприятливих умов для її розвитку.
Саме подальше удосконалення системи державного регулювання інвестиційних процесів в Україні сприятиме їх активізації у найближчій перспективі.
Література:
1. Концепція Державної цільової програми розвитку інвестиційної діяльності на 2011 - 2015 роки [Електронний ресурс]. - Режим доступу : http://in.ukrproject/. gov .ua/index.php?get=564&id=2548
2. Марцин В. С. Необхідність державного регулювання інвестиційних процесів в умовах виходу з кризи / В. С. Марцин // Вісник Хмельницького національного університету. - 2011. - № 2. - С. 83-88