Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Шоліна Наталя Анатоліївна
Миколаївський державний аграрний університет
ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ХУТРОВОГО ЗВІРИННИЦТВА
Дослідження економічної ефективності хутрового звірівництва, формування та функціонування ринку хутра в цілому і хутросировини зокрема відзначається відсутністю чіткого обґрунтування і розуміння форми хутряного ринку, методологічного і методичного забезпечення умов його формування і функціонування, комплексної оцінки, правове забезпечення відзначається недосконалістю.
Економічна ефективність звірівництва у спеціальній літературі системно не розглядалася близько тридцяти років. Публікації економічного спрямування з'явилися лише в останні роки (І.В. Коновалов[1]). Питанням розвитку галузі, зокрема технології утримання звірів, їх селекції та племінної справи присвячені публікації А.В. Афанасьєва[2], А.П. Китаєвої[3] та інших.
Економічна ефективність кліткового звірівництва характеризує рівень використання виробничого потенціалу галузі. Вона показує інтенсивність з якою створюється прибуток на підприємствах з виробництва шкурок хутрових звірів. Стосовно організації звірівництва, економічна ефективність оцінює оптимальність комбінації чинників виробництва хутросировини і раціональність їх взаємодії.
Підвищити продуктивність звірівництва можна двома шляхами:
•1) збільшення кількості продукції;
•2) підвищення якості продукції;
Кращої економічності хутрового звірівництва можна досягти, діючи в таких напрямках:
•1) скороченням нераціональних затрат при виробництві продукції;
•2) зменшення втрат у процесі виробництва.
Обидва відмічені шляхи підвищення економічності ведуть до зменшення собівартості продукції у виручці і збільшують частку прибутку. Ознаками економічної ефективності виробничої системи є: зменшення частки затрат у виручці, збільшення прибутку з гривні затрат, і підвищення маси прибутку за звітний період часу.
Для оцінки економічної ефективності кліткового звірівництва найбільш прийнятними, на наш погляд, є показники: діловий вихід, якість продукції, трудомісткість і собівартість 1 вирощеної голови молодняка та 1 шкурки, середня ціна реалізації відповідної продукції, прибуток і рівень рентабельності.
Економічна ефективність звірівництва залежить не лише від дбайливого використання в процесі виробництва матеріальних ресурсів, але й від заощадження часу - незамінного чинника виробництва. Економія часу залежить від тривалості виробничого циклу і швидкості реалізації готової продукції. У ринковій економіці швидкість обороту фінансових коштів і скорочення часу зберігання готової продукції на складі є основою зменшення повної собівартості хутросировини на величину витрат із оплати кредитів і складських витрат, що призводить до зниження виробничої собівартості і зростання економічної ефективності хутрового звірівництва.
Економічна ефективність хутрової галузі тісно взаємопов'язані з чинниками зовнішнього та внутрішнього середовища, які мають безпосередній вплив на хутрову галузь і в сукупності утворюють виробничу систему.
Виробнича система звірівництва - це складне організаційне ціле, сукупність предметів, частин і явищ, що взаємодіють і взаємозалежні між собою. Функціонування такої системи залежить від безлічі організаційних умов - явищ і процесів, об'єктивних і суб'єктивних за своїм характером. Система звірівництва існує не ізольовано, а перебуває в просторовому, економічному і правовому середовищі системи національного господарства, є її елементом, який постійно знаходиться під впливом численних різновекторних сил.
За напрямом взаємодії з системою звірівництва ці сили поділяються на дві нерівноцінні групи - умови зовнішнього середовища, дія яких направлена ззовні, і умови внутрішнього середовища, що діють всередині і зсередини. Умови зовнішнього і внутрішнього середовища утворюють сукупність чинників виробництва, які знаходяться в постійній взаємодії між собою і системою.
Чинники зовнішнього середовища стабільні в короткостроковій перспективі та, як правило, не можуть змінюватися під дією виробничої системи. Вони є чинниками першого порядку, оскільки первинні по відношенню до виробничої системи [4, с.74].
До чинників зовнішнього середовища системи звірівництва можна віднести наступні: природнокліматичні, біологічні, державні, соціально-демографічні, економічні, науково-технічні, соціально-культурні, міжнародні, конкурентні, ринкові, сировинні, фінансові.
Одні з наведених чинників впливають на економічну ефективність системи звірівництва безпосередньо, інші - побічно. Чинники зовнішнього середовища, що безпосередньо діють на економічну ефективність системи звірівництва - складають його операційне середовище. До таких чинників можна віднести: ринковий, сировинний, конкурентний, економічний, фінансовий, міжнародний, біологічний, соціально-культурний, кліматичний, державний (правовий). Соціально-демографічний і науково-технічний чинники зовнішнього середовища консервативні і проявляють свій вплив на систему звірівництва побічно.
Чинники внутрішнього середовища є чинниками другого порядку, оскільки знаходяться під впливом чинників зовнішнього середовища. Їх дія визначається специфікою внутрішнього пристрою системи, її організацією. Одні з цих чинників обмежені рамками виробничої системи і можуть регулюватися усередині системи, дія інших розповсюджується за межі системи і піддається коректуванню лише частково.
Окремі дослідники класифікують внутрішні чинники економічної ефективності за характером взаємозв'язків між елементами виробничої структури на організаційно-економічний, техніко-технологічний і біологічний .
До цих чинників правомірно додати людський чинник у вигляді робочої сили, який є найактивнішим елементом виробництва з усіх чинників, оскільки визначає мету виробництва, організовує всі чинники в єдину виробничу систему та ініціює виробничий процес. На практиці провідна роль робочої сили в розвинутих економічних системах підтверджується її високою вартістю на ринку праці.
Отже, на економічну ефективність виробництва хутра впливає безліч факторів, які необхідно враховувати при правильній організації виробництва хутра з метою збільшення прибутку.
Література:
•1. Коновалов І.В. Основні тенденції та особливості розвитку хутрового звірівництва в Україні // Економіка АПК.-2006.-№1.-С.32-35.
•2. Афанасьев В.А., Перельдик Н.Ш. Клеточное пушное звероводство.- М.: Колос, 1966. - 169 с.
•3. Китаєва А.П. Загальне звірівництво. - Одеса: Друк, 2001.-216 с.
•4. Синюков М. И., Щакиров Ф. К. Организация производства на сельскохозяйственных предприятиях.- М.: Агропромиздат, 1990.- 184 с.
e-mail: nsholina@meta.ua
22 октября 2009 в 18:32
интересно