XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Шварьова Г.В. РОЛЬ НІМЕЧЧИНИ В ВИРІШЕННІ ПИТАННЯ ВИХОДУ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ З СВІТОВОЇ ФІНАНСОВОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ

Шварьова Гана Володимирівна

Маріупольський державний гуманітарний університет

РОЛЬ НІМЕЧЧИНИ В ВИРІШЕННІ ПИТАННЯ ВИХОДУ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ З СВІТОВОЇ ФІНАНСОВОЇ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ

Виходячи з того факту, що Німеччина сьогодні є лідером серед країн ЄС, то для неї на сучасному етапі одним з головних завдань є протекція, захист та регенерація  економіки Європейського Союзу від світової економічної кризи, яка розпочалася в 2007 році.

Саме тому, виходячи з того факту, що німецький економічний сектор та його стабільний розвиток є невід'ємною та значною часткою економіки ЄС, для Німеччини на сучасному етапі прийняття рішень для подолання наслідків кризи є одним з головних питань. Так, Єврокомісія запропонувала в січні 2009 року країнам-членам Євросоюзу виділити для підйому економіки цієї регіональної організації 200 мільярдів євро, як повідомив голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, це передбачено схваленим виконавчою владою ЄС "планом підйому" європейської економіки, розрахованим на найближчі два роки. Так званий "план підйому" економіки ЄС являє собою десять пунктів програми дій Єврокомісії щодо подолання наслідків світової фінансової кризи, яку ще належить затвердити європейським лідерам, що збираються на черговий саміт на початку 2009 року в Брюсселі [1].

Так, що стосується ФРН в цьому плані, то   виходячи з того факту, що німецька економіка складає близько 40 відсотків усього економічного сектору ЄС, то важливо зазначити, що уряд Німеччини в грудні 2008 року схвалив прийняття нового антикризового пакету на суму 50 мільярдів євро, покликаного допомогти економіці країни на тлі глобальної фінансової кризи. Новий антикризовий пакет тепер повинен бути прийнятий в обох палатах парламенту ФРН. На думку експертів, серйозних перешкод для його схвалення не буде, і фінансовий пакет вступить в силу в середині лютого 2009 року [1]. Антикризовий план був представлений членами коаліційного уряду Ангели Меркель - главами партійного союзу ХДС / ХСС та СДПН партії. Він покликаний підтримати простих громадян і підприємництво в період фінкризи, а також зміцнити економіку країни. Сама Меркель вважає, що він є "найбільшим пакетом заходів в історії ФРН". За її словами, антикризовий пакет обсягом у 50 мільярдів євро відповідає 1,5% ВВП країни й розрахований на два роки. Як повідомила раніше Меркель, в рамках нових антикризових заходів передбачено зниження прибуткового податку з 1 липня з 15% до 14%, для держави це обійдеться додатково в три мільярди євро в поточному і шість мільярдів в 2010 році [1].

Що стосується ставлення керівництва ФРН до сучасної кризової ситуації, то необхідно сказати, що в кінці 2008 року А. Меркель заявила, що для подолання кризи ФРН необхідно буде прикласти усі зусилля, бо відповідальність за стан економіки Євросоюзу є для німецької сторони стратегічним завданням [2; 22-23]. У той же час, економіка Федеративної республіки готова до цього краще, ніж порівнянні з нею економіки інших країн. Уряд ФРН робить все, "щоб саме пізніше в 2010 році положення знову покращився", зазначила А.Меркель, додавши, що "незвичайні обставини вимагають прийняття особливих заходів". За словами канцлера, останні прогнози експертів пророкують на 2009 рік в кращому випадку "маргінальних економічне зростання". ВВП Німеччини в наступному році складе приблизно на 27 млрд євро менше. Якщо спочатку міністерство прогнозувало зростання ВВП в 2009 році на рівні 1,2%, то зараз прогноз дається в рамках 0,2% -1%, у той час як в 2008 році економіка країни зросла на 1,7%. Також до бюджету на 2009 рік, мабуть, буде закладений дефіцит у розмірі 18,5 млрд євро, що на вісім мільярдів більше планованої цифри - спочатку дефіцит повинен був скласти 10,5 млрд, але світова фінансова криза змінила плани. А. Меркель нагадала, що уряд вже прийняв заходи для стабілізації економіки країни, зокрема так званий "антикризовий пакет" для банків. У зв'язку з чим вона звернулася до німецьких банків із закликом в більшому обсязі скористатися пропонованої державою фінансовою допомогою і не відмовлятися від неї, керуючись "хибними міркуваннями престижу". За її даними, до сих пір банки представили заявки на державні гарантії в розмірі 100 млрд євро, що становить приблизно чверть від загального урядового "антикризового пакету" у 400 млрд євро [1].

Незважаючи на спільні зусилля країн Європейського Союзу, у Німеччини та ЄС в умовах кризи є спірні питання та проблеми. Так, Німеччина та ЄС на початку 2009 року мали спірне питання щодо умов фінансової допомоги банкам еврозони.  У Німеччині незадоволені позицією Брюсселя стосовно умов видачі держкредитів банкам. ЄС вимагає збільшити для цих банків відсотки за кредитами, заборонити їм виплату дивідендів акціонерам на час отримання допомоги. Таким чином Єврокомісія хоче запобігти ситуацію, в якій державні кошти перемістяться в кишені приватних акціонерів. Однак, необхідно зазначити, що такі проблеми між ФРН та Європейським Союзом є наглядним прикладом того, що німецька економіка є однією з головних часток європейського економічного сектору і без прийняття конкретних узгоджених спільних рішень, можуть виникнути катастрофічні проблеми, як у Німеччини, так у Євросоюзу в цілому [2; 21-24].

Таким чином, можна говорити про те, що незважаючи на те, що з 2007 року Німеччина вже не посідає пост голови Європейського Союзу, вона займає роль лідера, як в економічному, так і в політичному плані. Так, вона відіграє одну з головних ролей серед країн-лідерів в процесі прийняття важливих рішень. Цьому свідченням є те, що в умовах глобальної економічної кризи Німеччина як лідер ЄС виступає з власними пропозиціями та висуває такі вимоги європейському керівництву, які  вирішують проблеми не тільки німецької економіки, а й Європейського Союзу в цілому.

Література:

•1.  Інтерв'ю А.Меркель - http://www.rosinvest.com/news/503443/

•2.  Кудряченко О. Нові політичні виміри поступу Німеччини // Людина і політика. -2007. - №2. -С.21-25.

Shvariova@mail.ru

 


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>