XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Скабара Р.М. СУСПІЛЬНО-ГЕОГРАФІЧНІ АСПЕКТИ ТРАНСФОРМАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ В ТУРИСТСЬКО-РЕКРЕАЦІЙНОМУ КОМПЛЕКСІ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ.

Скабара Р.М., Львівський державний університет фізичної культури

СУСПІЛЬНО-ГЕОГРАФІЧНІ АСПЕКТИ ТРАНСФОРМАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ В ТУРИСТСЬКО-РЕКРЕАЦІЙНОМУ КОМПЛЕКСІ ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Трансформаційні процеси у туристсько-рекреаційному комплексі Івано-Франківської області мають важливе значення для подальшого соціально-економічного розвитку регіону. Саме тому в області розроблена і активно реалізується Програма розвитку туризму на 2002-2010 рр. Основним її завданням є створення умов для повноцінного функціонування суб'єктів турдіяльності з метою задоволення потреб міжнародного і внутрішнього туризму.

За даними статистики, у 2005 р. область за кількістю обслужених туристів зайняла третє місце в Україні (після міста Київ і АР Крим), за кількістю екскурсантів - шосте, за обсягами наданих послуг - 10, за платежами до бюджету - четверте, за середньообліковою кількістю працівників - 11 і за кількістю діючих підприємств - тринадцяте місце.

На кінець 2006 р. в області налічувалось 80 ліцензованих туристичних підприємств (19 туроператорів і 61 турагент), 37 підприємств-ліцензіатів займались організацією зарубіжного (виїзного) туризму, 36 - внутрішнього і лише 7 - іноземного туризму. В турфірмах Івано-Франківщини зайнято лише 610 осіб, хоча це аж на 125 осіб більше у порівнянні з відповідним періодом 2005 р.

За 9 місяців минулого року на Прикарпатті обслужено туристів в 10 разів більше у порівнянні з аналогічним періодом 2003 р. - 253,6 тис. осіб. Головним чином це сталось через збільшення потоку внутрішніх туристів; за 9 місяців 2006 р. їх обслужено на 140% більше, ніж за такий же період 2005 р. Одночасно впродовж 2003-2006 рр. втричі зменшилась кількість обслужених екскурсантів - з 82 до 28 тис. осіб.

Країнами-постачальниками туристів на Прикарпаття вже традиційно є Польща, Німеччина, Російська Федерація, Італія, Молдова, США, Китай і Канада. За 9 місяців 2006 р. турфірмами були надані послуги 2362 іноземцям, що на 2120 осіб більше у порівнянні з попереднім роком. Статистика в'їзду громадян інших держав свідчить, що послугами місцевих турфірм користає лише кожен десятий іноземний турист.

Незначними залишаються обсяги виїзного туризму. Так, в 2004 р. за кордон виїжджали 3 тис. мешканців області, в 2005 р. - п'ять тисяч. Туристичний потік з Прикарпаття спрямований переважно в Польщу, Туреччину, Чехію і Єгипет.

Трансформаційні процеси відбуваються і в готельному господарстві Прикарпаття, що представлене 28 закладами одноразовою місткістю дві тисячі місць; по чотири готелі належать до державної чи комунальної власності, решта - у приватній або у колективній власності. За позаминулий рік тут обслужено 72,7 тис. туристів, що на 43,3% більше показника 2001 р. Структура номерного фонду готелів області виглядає так: номери люкс - 57 (4,8% загальної кількості), напівлюкс - 100 (8,4%), одномісні - 396 (33,5%), двомісні - 404 (34,2%), трьохмісні і більше - 223 (18,9%).

Санаторно-курортними (оздоровчими) закладами Івано-Франківської області за 2005 р. обслужено 47,5 тис. осіб, яким надано послуг на 5,3 млн. грн. Найбільш успішним у двадцять першому столітті для галузі був 2003 р., тоді обслужено 51,6 тис. туристів і надано послуг на 10,2 млн. грн. Основною ресурсною базою оздоровчих закладів Прикарпаття є лікувальні та мінеральні води, джерела яких розташовані зокрема в смт Верховина, Ворохта, Більшівці, Букачівці, селах Буркут, Кривопілля, Вигодівка, Слобода, Підгайчики, Королівка, Марківка, Черче, Посіч, містах Косів і Яремче.

Перспективним напрямом розвитку туристсько-рекреаційного комплексу Прикарпаття є сільський, зелений туризм. Вже сьогодні подібні послуги в області надають 279 садиб. Активно сприяє розвиткові цього виду туризму Івано-Франківська обласна державна адміністрація, Рада з туризму Карпатського регіону, Асоціація економічного розвитку Івано-Франківщини і Карпатський фонд.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>