Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Скуратівська Марина Олегівна
Викладач німецької мови
Університет економіки та права «КРОК», Київ
ТРЕНІНГОВІ ТЕХНОЛОГІЇ ВИКЛАДАННЯ У ВИЩІЙ ШКОЛІ
На сьогодні значна кількість українських та зарубіжних науковців, методистів досліджують питання впровадження інноваційних технологій в навчальний процес вищої школи. Так зокрема велика кількість праць стосується питання інформатизації українського освітнього простору, використання сучасних комп'ютерних технологій в навчанні в вищій школі, зокрема в системі дистанційного навчання тощо. Актуальним на сьогодні залишається ще розробка питання ефективної інтеграції тренінгових технологій в освітній процес вищого навчального закладу, конче необхідним є створення системи тренінгів на етапі допрактичної (вузівської) освіти таким чином, щоб вони стали складовою традиційного навчального процесу.
На сучасному етапі розвитку нашого суспільства, коли соціально-економічна ситуація в Україні знаходиться в стані перманентних змін і трансформацій, як ніколи продовжує зростати потреба в нестандартно мислячих творчих особистостях, потреба у творчій активності спеціаліста, в його розвиненому мисленні, в умінні конструювати, оцінювати, раціоналізувати. Вирішення цієї проблеми багато в чому залежить від змісту і методики навчання майбутніх фахівців, це зумовило необхідність модернізації освіти, переосмислення теоретичних підходів і накопиченої практики роботи вищих навчальних закладів.
Реалізації даного пріоритету в освіті сприяють саме педагогічні інновації. Інновації в освітній діяльності ми розглядаємо як використання нових знань, прийомів, підходів, технологій для одержання ефективного результату у вигляді освітніх послуг, що відрізняються соціальною та ринковою затребуваністю. Серед інноваційних технологій викладання в вищій школі можна назвати впровадження тренінгових форм навчання в реальний процес вищого навчального закладу. Під тренінговими формами навчання розуміють створення системи тренінгів за спеціальністю, які проводяться поряд зі спеціальною професійною підготовкою і де також відображені основні проблеми та питання з навчальної дисципліни.
Навчальний тренінг за Ковальчук Г.О. розуміється як запланований процес модифікації знань, поведінкових навичок того, хто навчається, через набуття навчального досвіду, з тим, щоб досягти ефективного виконання в певному виді діяльності. [2, 11]
Мінімальна тривалість тренінгу складає 8-16 годин. При цьому його структура може бути побудована таким чином:
•1. Вступ. Виявлення очікувань студентів. - 30-40 хв.
•2. Характеристика суті проблеми - 2-4 год.
•3. Постановка завдань - 1-2год.
•4. Виконання завдань - 2-4 год.
•5. Презентації - 1-2 год.
•6. Імітація - 2 год.
•7. Обговорення. Підсумки - 1 год.
Для того щоб курс тренінг-навчання забезпечував досягнення заданих результатів, він має відповідати певним умовам, а саме:
•· Постановка чітких цілей;
•· Використання ефективних методів та процедур;
•· Забезпеченість тренінг-навчання всіма необхідними фінансовими та матеріальними ресурсами;
•· Відповідна кваліфікація виконавців тренінгу - викладачів-тренерів;
•· Наявність зафіксованих у документах обов'язкових правил, регламенту, процедур;
•· Періодичне оцінювання ефективності навчального курсу, коректування та удосконалення програми тренінгу.
У процесі тренінгу застосовується система методів активного навчання, а саме відеозаписи, робота в парах, робота в малих групах, прес-конференції, інтерв'ю, дискусія, навчальні ігри, «мозкова атака», експертні групи, підготовка презентацій тощо. [1, 18]
Література:
•1. Новікова Л.М. Тренінг як засіб активізації навчання у вищій школі. / Науково-методичний посібник. - Павлоград: ЗДІЕУ, 2008. - 110 с.
•2. Тренінгові технології навчання з економічних дисциплін: навч. посіб. / Г.О. Ковальчук, Н.Ю. Бутенко, М.В. Артюшина та ін. - К.: КНЕУ, 2006. - 320 с.