Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Аспірант, Славова Н.О.
Донецький інститут економіко - правових досліджень НАНУ
Макіївська об'єднана державна податкова інспекція
ПРАВОВА ХАРАКТЕРИСТИКА КРЕДИТНИХ СПІЛОК
В економіці України кредитні спілки (далі - КС) займають особливе місце. По - перше, КС являється одним із вагомих інститутів кредитування у секторі фінансових послуг та ефективним інструментом у акумулюванні грошових заощаджень та задоволені соціально-економічних потреб. По - друге, актуальність фінансово-кредитного кооперативу полягає в тому, що його власниками є ті ж люди, які користуються послугами кредитної спілки. Сторони забезпечуються стабільними зв'язками, з одного боку, члени-вкладники - мають вільні гроші та розміщують їх на відповідних умовах у КС, а з іншого боку, члени-позичальники, які мають потребу у грошах і беруть у КС фінансову допомогу.
В нашій країні кредитні спілки находяться у процесі відродження. Вони потребують в удосконаленні нормативно-правової бази, підготовки спеціалістів до роботи в КС та в сприятливому економічному полі.
Основною проблемою щодо розвитку кредитних спілок є недостатнє розуміння населення України, представників державних органів, а часто навіть і працівників окремих кредитних спілок до соціально-економічної природи цих організацій. Причиною цього стала нечіткість українського законодавства, що регулює діяльність кредитних спілок [1, с. 103].
Насамперед, необхідно підкреслити, що сутність кредитної спілки полягає в тому, що вона існує на кооперативних засадах, тобто має неприбуткову, соціально-економічну природу.
Специфіка господарської діяльності КС стала стимулятором у формуванні правової бази кредитних спілок на Україні. Юридична основа діяльності спілок була започаткована лише у 1993 р. Того самого року видано документ, що заклав законодавчі підвалини для реального розвитку кредитних спілок. Це - Указ Президента «Про тимчасове положення про кредитні спілки в Україні» № 347 від 20.09.1993 р. [2, с. 62 ]. У 2001 році були прийняти основні закони для кредитно - кооперативного руху:
•- Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» від 07.12.2001 р.;
•- Закон України «Про кредитні спілки» від 20.12.2001 р.
Розквіт КС почався з Указу Президента «Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України» від 03.04.2003 р., де визначений центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, уповноваженим на здійснення державного регулювання та нагляду за діяльністю кредитних спілок.
Безумовно, нормативно - правове забезпечення кредитно - кооперативного руху має свої проблеми, але усунення недоліків дозволить кредитним спілкам стати повноправним гравцем на фінансовому ринку.
На наш погляд, КС потрібна державна підтримка ще у процесі створення фінансового інституту. Це дуже важливо, оскільки згідно чинного законодавства кредитна спілка повинна мати комп'ютерне обладнання, програмне забезпечення, окреме приміщення з обмеженим доступом, сейфом, охороною відповідно до вимог Держфінпослуг України. На перших етапах створення у багатьох КС немає коштів, оскільки кредитні спілки не здійснюють діяльність до внесення їх до Державного реєстру фінансових установ України, та не мають відповідних засобів. Отже взаємодопомога КС з боку державних органів буде сприяти розвитку кредитного руху в Україні.
Для підвищення фінансової стійкості КС необхідно обов'язкове страхування (кредитні спілки не формують статутний фонд, тому страхування передбачало би платоспроможність фінансової установи).
Згідно ст. 14 Закону України «Про кредитні спілки» - вищим органом управління кредитної спілки є загальні збори членів. Але у багатьох КС чисельність членів велика, тому проведення загальних зборів іноді не можливо. Позитивним, на нашу думку, було б перейняти досвід у кредитної кооперації Німеччини, а саме, у великих кредитних спілках - вищим органом є збори уповноважених. [1, с. 137].
Таким чином, кредитно - кооперативних рух має багато специфічних рис, пов'язаних із особливостями сфери кредитування. Необхідно з урахуванням зарубіжного досвіду, національних традицій поступово поліпшити нормативно - правову базу, щодо регулювання кредитних спілок в Україні для сучасного функціонування фінансово - кредитної системи.
Література:
•1. Кредитні спілки в Україні: основні засади діяльності. Навчальний посібник. В 2-х книгах. /За редакцією Оленчика А.Я.- К.: УІРФР, книга перша - 652с.
•2. Кредитні спілки: свій до свого по своє / Ред.. Ю.Олійник.- К. - 2004.- 148с