Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Старинська Н.В.
Слов'янський державний педагогічний університет
Особливості самооцінки підлітків з неблагополучних та благополучних сімей
Самооцінка є рушійною силою в розвитку особистості. Від неї залежать взаємовідношення людини з оточуючими, її критичність і вимогливість до себе, відношення до успіхів та невдач. Самооцінка впливає на ефективність діяльності і подальший розвиток особистості. Отже, найбільш актуальне і значне завдання сучасних суспільних інститутів - це формування адекватної самооцінки у дітей підліткового віку, оскільки саме в цьому віці формується і закріплюється оцінка особистістю самої себе, своїх якостей і місця серед інших людей.
Психологічні особливості самооцінки підлітків вивчали Мухіна В.С., Крутецький В.А., Лукін Н.С., Кон І.С. та інші, які вважають, що самооцінка є найбільш складним і багатогранним компонентом самосвідомості, «Я-концепції», який є прямим вираженням оцінки інших осіб, приймаючих участь в розвитку особистості.
Основні завдання дослідження полягали в вивченні особливостей самооцінки підлітків, проведенні порівняльного аналізу самооцінки підлітків з неблагополучних та благополучних сімей. Застосовувались стандартизовані методики: методика «Дослідження самооцінки та рівня домагань підлітків» (Дембо-Рубінштейн в модифікації А.М. Прихожан); методика «Дослідження загального рівня самооцінки підлітків».
Експериментальне дослідження проводилось у місті Слов'янську, в притулку для неповнолітніх. Досліджувалась підліткова група з 30 чоловік 14 - 15 років, серед яких 11 дівчат та 19 хлопців.
Також, з метою виявлення особливостей самооцінки підлітків з неблагополучних сімей, досліджуваними були учні загальноосвітньої школи
№10 9 класу - 30 чоловік віком 14-15 років. За результатами опитування ми
вважаємо цих дітей умовно з благополучних сімей.
В ході експериментального дослідження нами були отримані наступні дані. Високий рівень самооцінки притаманний 33% підлітків, які навчаються в загальноосвітній школі, а у підлітків з притулку високий рівень не визначений.
Високий рівень самооцінки свідчить про те, що учні правильно реагують на зауваження та рідко піддають сумнівам власні дії.
50% підлітків зі школи мають середній рівень самооцінки. Тобто такі підлітки іноді намагаються пристосуватись до думок інших та рідко страждають від «комплексу неповноцінності».
В групі досліджуваних підлітків з притулку середній рівень не виявлений.
100% підлітків з притулку мають низький рівень самооцінки, а у підлітків, які навчаються в школі низький рівень виявлений лише у 17% .
Низький рівень самооцінки вказує на те, що досліджувані підлітки болісно сприймають критичні зауваження в свій адрес, намагаються завжди зважати на думку інших і часто страждають від «комплексу неповноцінності». Їм притаманна невпевненість у собі, відмова від ініціативи, байдужість, самообвинувачення та тривожність.
Таким чином, при проведенні дослідження особливостей самооцінки підлітків з притулку та підлітків, які навчаються в школі можливо зробити висновок, що у підлітків зі школи домінуючими є високий і середній рівні самооцінки. Ці підлітки здатні адекватно оцінювати самих себе, свої можливості, якості та місце серед інших людей.
У підлітків, які виховуються в притулку, виявлений лише низький рівень самооцінки, котрий вказує на розвиток «комплексу неповноцінності» та нездатність адекватно оцінювати себе та своє місце в суспільстві.
З метою підвищення самооцінки у підлітків була проведена психокорекційна робота, яка спрямована на формування уявлення про особисту «Я-концепцію»; на розвиток вміння пізнавати інших людей та вміння
адекватно формувати життєві плани і коригувати ціннісні орієнтації. Психокорекційна робота включала бесіди, рольові ігри, міні-лекції та психогимнастику.
Література:
•1. Кон И.С. Психология ранней юности. - М.: Просвещение, 1989. - 255 с.
•2. Крутецкий В.А., Лукин Н.С. Психология подростка. - М.: Просвещение, 1965. - 314 с.
•3. Мухина В.С. Возрастная психология: феноменология развития, детство, отрочество. - М.: «Академия», 2000. - 456 с.
•4. Шапарь В.Б. Новейший психологический словарь. - Ростов н/Дону: Феникс, 2005. - 808 с.