Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Струтинська І. В., аспірант
Тернопільський національний технічний університет імені Івана Пулюя
ОСНОВНІ ФАКТОРИ ЯКІ ВИЗНАЧАЮТЬ ЛОГІСТИЧНУ АКТИВНІСТЬ МАШИНОБУДІВНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Серед функціональних областей бізнесу, які визначають комерційний успіх будь-якої фірми на ринку, основне місце належить закупівлі і розподілу. Це саме ті фактори, ефективне управління якими на пряму впливає на логістизацію діяльності усього підприємства. Саме тому, розглянемо функціонування таких ключевих понять, як «логістика на вході» та «логістика на виході» на вітчизняних машинобудівних підприємствах.
Відомо, що підприємства кінцевого складання автомобілів мають, як правило, сотні постачальників комплектуючих і матеріалів, тобто це безпосередньо логістика закупівлі. На усіх машинобудівних підприємствах, логістика закупівлі здійснюється майже по одній і тій же схемі.
Так наприклад корпорація «Укравто», а саме Закрите акціонерне товариство з іноземною інвестицією "Запорізький автомобілебудівний завод" (ЗАТ «ЗАЗ») логістику закупівлі і розподілу здійснює за допомогою функціонування відділу логістики, який розподілений на дві служби: одна займається усіма функціями, що стосується безпосередньо складування, зберігання і вантаження автомобілів, а інша всім що стосується запчастин, тобто їх закупівля, виробництво, складування та розповсюдження. Обидві ці служби на будь-якому машинобудівному підприємстві працюють напружено. Адже здійснюючи логістику закупівлі дані служби співпрацюють з сотнею постачальників. Саме тому, ефективну роботу ЗАТ «ЗАЗ» забезпечує більше ніж 1103 постачальників матеріалів і комплектуючих виробів, серед яких 875-українських, 99-з країн СНД і 109-далекого зарубіжжя. Постачальниками є такі країни, як Росія, Литва, Венгрія, Польща, Словенія, Чехія, Великобританія, Італія, Латвія, Франція, Естонія, Японія, Індія, Корея, Ромунія, Данія, Бельгія, Іспанія, Китай, Єгипет.
Щодо логістики розподілу («логістика на виході») на машинобудівних підприємствах, її здійснюють відділ маркетингу, відділ продажів автомобілів, відділ логістики та відділ сервісу та реалізації запасних частин. Дані відділи здійснюють діяльність з розподілу готової продукції, тобто кожного місяця здійснюється відправка автомобілів і запасних частин зі складів заводу дистрибютерським компаніям і дилерам відповідно до їх заявох.
Так продукцію ЗАТ "ЗАЗ" реалізує найбільша дилерська мережа корпорації "УкрАвто", проте загалом продукцію ЗАТ "ЗАЗ" реалізують 875 дистриб'юторських компаній і дилерів. Серед них найбільша частка належить таким областям: Запорізький регіон-290, Київ-173, Дніпропетровськ-139, Харків-65, Донецьк-57, Луганськ-21, інші області-130.
В кінці кожного місяця відділ логістики будь-якого машинобудівного підприємства робить аналіз постачання («логістика на вході»), виробництва, відвантаження («логістика на виході») запасних частин, автомобілів зі складів накопичувачів, тобто відстежується рух запчастин та автомобілів на складах.
Проведені дослідження дають змогу зробити висновок, що на вітчизняних підприємствах машинобудування існують деякі негаразди стосовно діяльності логістики закупівлі та логістики розподілу. З приводу логістики закупівлі, підприємствам потрібно постійно робити моніторинг діяльності своїх постачальників. Наступною проблемою є те, що інколи «зриваються» або затримуються поставки сировини не з провини постачальників, а з провини служб логістики, це пов'язано з тим, що на наших вітчизняних підприємствах ще не до кінця навчилися розподіляти обов'язки між функціональними підрозділами підприємств.
Література:
1. Крикавський Є.В. «Логістичне управління». - Л.: Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2005 - 683 с.
2. http://www.avtozaz.com/