XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Усенко Ю.І., к.т.н., доц., Іванов В.І., Лукошніков І.Є., к.т.н., доц., Болюк С.В., Моісейко Ю.В. УТИЛІЗАЦІЯ ЗАЛІЗНИХ ПОРОШКІВ ІЗ ШЛАМІВ МЕТИЗНОГО ВИРОБНИЦТВА.

Для переробки шламів відпрацьованих травильних розчинів метизного виробництва, яка пов'язана з одержанням відновлених залізних порошків та одночасним поверненням регенерованої сірчаної кислоти до травильної ванни, розроблено лабораторну установку безперервної дії, що дозволяє здійснювати моделювання енергетичних і матеріальних потоків в системі «травильна ванна - установка регенерації».

Установка регенерації є електролізером спеціальної конструкції, який обладнано пристроєм, що забезпечує безперервне видалення відновленого залізного порошку із зони реакції, а також двома циркуляційними насосами. Підведення живлення до установки здійснюється за допомогою стандартних випрямлячів і перетворювачів, які використовують в гальванотехніці. Установку розташовують біля травильної ванни (при необхідності її можна розміщувати на достатньо великій відстані) і сполучають з нею за допомогою гумових шлангів. Одним із шлангів до установки подають шлам відпрацьованих травильних розчинів, а другим - повертають до травильної ванни регенеровану сірчану кислоту.

Відновлений залізний порошок піддають сушці та подальшому випалюванню у печі киплячого шару, що дозволяє оплавляти частинки порошку та надавати їм сферичної форми. Шляхом варіювання режимів випалення у печі даного типа можна одержувати порошки з наперед заданими властивостями.

Реалізація розробленої технології дозволяє виключити проблему утилізації відходів метизного виробництва, яка пов'язана з нейтралізацією шламів відпрацьованих травильних розчинів, їхнім подальшим фільтруванням і похованням. При цьому потреба в сірчаній кислоті скорочується до мінімуму, що є необхідним для компенсації її втрат з відновленими залізними порошками.

Енергоємність зазначеного процесу одержання залізного порошку з шламів відпрацьованих травильних розчинів метизного виробництва складає 13 кВт×год./кг порошку. Під час визначення економічної ефективності запропонованої технології необхідно брати до уваги, що залізні порошки видобувають з агресивних відходів. Тому, незважаючи на високу вартість процесу переробки даних відходів, слід враховувати, що видобування заліза й утилізація інших компонентів сприяють захисту навколишнього середовища за рахунок ліквідації даних кислих стоків.

Одержані залізні порошки можна використовувати в порошковій металургії, виробництві прецизійних сплавів, а також у хімічній промисловості.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>