Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Для переробки шламів відпрацьованих травильних розчинів метизного виробництва, яка пов'язана з одержанням відновлених залізних порошків та одночасним поверненням регенерованої сірчаної кислоти до травильної ванни, розроблено лабораторну установку безперервної дії, що дозволяє здійснювати моделювання енергетичних і матеріальних потоків в системі «травильна ванна - установка регенерації».
Установка регенерації є електролізером спеціальної конструкції, який обладнано пристроєм, що забезпечує безперервне видалення відновленого залізного порошку із зони реакції, а також двома циркуляційними насосами. Підведення живлення до установки здійснюється за допомогою стандартних випрямлячів і перетворювачів, які використовують в гальванотехніці. Установку розташовують біля травильної ванни (при необхідності її можна розміщувати на достатньо великій відстані) і сполучають з нею за допомогою гумових шлангів. Одним із шлангів до установки подають шлам відпрацьованих травильних розчинів, а другим - повертають до травильної ванни регенеровану сірчану кислоту.
Відновлений залізний порошок піддають сушці та подальшому випалюванню у печі киплячого шару, що дозволяє оплавляти частинки порошку та надавати їм сферичної форми. Шляхом варіювання режимів випалення у печі даного типа можна одержувати порошки з наперед заданими властивостями.
Реалізація розробленої технології дозволяє виключити проблему утилізації відходів метизного виробництва, яка пов'язана з нейтралізацією шламів відпрацьованих травильних розчинів, їхнім подальшим фільтруванням і похованням. При цьому потреба в сірчаній кислоті скорочується до мінімуму, що є необхідним для компенсації її втрат з відновленими залізними порошками.
Енергоємність зазначеного процесу одержання залізного порошку з шламів відпрацьованих травильних розчинів метизного виробництва складає 13 кВт×год./кг порошку. Під час визначення економічної ефективності запропонованої технології необхідно брати до уваги, що залізні порошки видобувають з агресивних відходів. Тому, незважаючи на високу вартість процесу переробки даних відходів, слід враховувати, що видобування заліза й утилізація інших компонентів сприяють захисту навколишнього середовища за рахунок ліквідації даних кислих стоків.
Одержані залізні порошки можна використовувати в порошковій металургії, виробництві прецизійних сплавів, а також у хімічній промисловості.