XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Варпіховський Р.Л., Андреєв В.М. ТЕХНОЛОГІЧНО-ГІГІЄНІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИРОБНИЦТВА ЯЛОВИЧИНИ ВІД ВИБРАКУВАНИХ ТЕЛИЧОК ТА ЇХ ОЦІНКА

Варпіховський Р.Л., асистент

Андреєв В.М., студент

Вінницький національний аграрний університет

ТЕХНОЛОГІЧНО-ГІГІЄНІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВИРОБНИЦТВА ЯЛОВИЧИНИ ВІД ВИБРАКУВАНИХ ТЕЛИЧОК ТА ЇХ  ОЦІНКА

 В умовах ферм з виробництва молока, використання надремонтного молодняку молочних та комбінованих порід потребують їх проектних обґрунтувань утримання та рівень ефективності технологічно-гігієнічних особливостей виробництва яловичини.

Встановлено, що від надремонтного молодняку молочних або комбінованих порід можливо отримувати яловичину високої якості, але вона залежить від використання поживних речовин кормів,  умов утримання молодняку, гігієнічних параметрів мікроклімату, механізації трудомістких процесів та ін. [2].

Проведення реконструкції тваринницьких будівель направлені на створення проектних, дешевих технологічних процесів у скотарстві [1].

Метою досліджень передбачають використання тваринницької будівлі шириною 12 м довжиною 68 м конструкція перекриття, металева ферма.

У будівлі розміром 12×68 м фермової конструкції у середній частині розміщено один годівельний стіл та зоною відпочинку теличок на глибокій підстилці з обох сторін. Мікроклімат підтримується у приміщені природною вентиляцією, використанням спеціальних на стінах шторок та світлово-вентиляційного ліхтаря.

У племінне ядро виділено 150 корів, від яких отримано 75 теличок. Вихід телят від корів 92 % і від них народилося 69 теличок. Для відтворення стада отримати 60 теличок (300 × 20 %) при народженні. Тому 9 теличок були вибракувані за період вирощування нетелей або 15 %. Від 51 нетеля народилось 26 теличок. Всього за рік вирощено та відгодовано 95 теличок (69 + 26).

До 6 місячного віку теличок утримують 160 днів у групових клітках по 11 голів. Всього кліток 4. За рік через 44 скотомісць проходить 100 голів. Тому залишається 5 резервних місць.

У період вирощування теличок з 6 до 12 міс. віку передбачено
5 групових кліток по 10 голів і для відгодівлі з 12 до 18 місячного віку також 5 кліток по 10 голів.

Таким чином, всього у будівлі 12 × 68 м обладнано 144 скотомісця.

Групові клітки для теличок до 6 місячного віку обладнані решітками для розміщення індивідуальних відер для випоювання молока та фіксаторами при їх випоюванні.

У період вирощування надремонтних теличок з 6 до 12 міссяців передбачені групові клітки по 10 голів і їх 5 штук. Розміри групових кліток: довжина 8 м, глибина 3,9 м. Загальна площа 31,2 м2 або на одну голову
3,12 м2, в тому числі: у зоні годівлі 1,2 м2(0,8×1,5) та зоні відпочинку на глибокій підстилці 1,92 м2.

Відгодівлю вибракуваних (надремонтних) теличок у віці 12-18 місяців проводять у групових клітках розміром 10 м за довжиною і 4,8 м за глибиною. Тому на 10 теличок виділено 48 м2 або на кожну голову по 4,8 м2.

Таке розміщення теличок дозволяє створити для них нормовані умови утримання у різні вікові періоди. Все це створює позитивні умови по отриманню якісної яловичини від вибракуваних теличок.

Складовими переваги безприв'язного комбібоксового утримання вибракуваних теличок є більш комфортні умови використання кормів теличками з годівельного столу, відпочинок на глибокій підстилці, вільний вихід на вигульні майданчики. Тому за витратами кормів 9,02 корм.од на 1 кг приросту живої маси у них перевага була на 10,87 % над теличками на прив'язі.

Прибуток від вибракуваних теличок у 8,45 рази був вищим при безприв'язному утриманні теличок ніж на прив'язі.

Рівень рентабельності склав 25,72 %, що більше на 22,95 %.

Застосування прибутково-енергоощадного коефіцієнта показало, що при діючій технології він дорівнює 1,06 балів (умовно-допустимий рівень), а при новій технології - 6,47 балів (найвищий рівень ефективності).

Висновки:

•1. У реконструйованій будівлі 12×68 м при утриманні у різні вікові періоди розміщення при безприв'язному утриманні із зоною годівлі у комбібоксах та відпочинком на глибокій підстилці 144 вибракуваних теличок, що дозволяє за рік реалізувати 100 голів.

•2. За період вирощування та відгодівлі вибракуваних теличок отримано від кожної голови 366 кг приросту живої маси при середньодобових приростах 671 г, що у порівняні із діючою технологією і гігієнічних умовах більше на 12,2 %.

•3.  Покращення умов утримання при безприв'язному комбібоксовому  на глибокій підстилці дозволяє зменшити витрати кормів на
10,87 % у порівняні із прив'язним, зменшуються затрати праці у 1,5 рази, підвищується рівень рентабельності до 25,72 %.

•4.  Оцінка технологічно-гігієнічних умов виробництва яловичини від вибракуваних корів за безприв'язним комбібоксовим та на глибокій підстилці складає 6,47 балів, що відповідає найвищому рівню ефективності, а при діючій технології - 1,06 балів (умовно-допустимий рівень).

Література:

•1.       Відомчі норми технологічного проектування. Скотарські підприємства. ВНТП-АПК-01.05. - К.: Мінагрополітики України, 2005. - 111 с.

•2.       Демчук М.В. Гігієна тварин: Підручник. Друге видання / М.В. Демчук, М.В. Чорний, М.О. Захаренко, М.П. Високос. - Харків: Еспада, 2006. - 520 с.

 

e-mail:  verel17@rambler.ru


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>