XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Вічкань А.В., Ягода Г.Ю. ПЕРСПЕКТИВИ СТВОРЕННЯ БІПОЛЯРНОЇ ВАЛЮТНОЇ СИСТЕМИ

Вічкань Анастасія Вікторівна, студентка ІІІ курсу факультету менеджменту ЗЕД,

Науковий керівник: Ягода Г.Ю., викладач кафедри фінансів і кредиту,

Уманський державний аграрний університет

ПЕРСПЕКТИВИ СТВОРЕННЯ БІПОЛЯРНОЇ ВАЛЮТНОЇ СИСТЕМИ

Валютні відносини як сукупність зв'язків, що спонтанно виникали між різними країнами та окремими суб'єктами міжнародного обміну, з'явилися давно і були зумовлені запровадженням і використанням грошей та грошових систем різних країн і регіонів та розвитком товарного виробництва, суттєвим розширенням обміну, що опосередковувався грошима різних держав. Створення валютних систем, які функціонували на основі різних режимів валютного регулювання та задовольняли ініціаторів їх запровадження в певний історичний проміжок часу, є складним і цікавим з економічної точки зору процесом. Тому аналіз та вивчення даної проблеми є актуальним і необхідним для суб'єктів економічних відносин, саме це зумовило вибір теми дослідження.  

Процес трансформації долароцентристської світової валютної системи в біполярну модель міжнародної валютної системи розвивається впродовж тривалого періоду часу. Наприкінці ХХ ст. зросла роль  факторів, які  вказують на необхідність створення триполярної міжнародної валютної системи, а саме:

- зростаючий потенціал країн Європейського союзу в світовій економіці та його не відповідність непропорційній ролі західноєвропейських валют в міжнародних валютно-фінансових і торгових відносинах ;

- широкомасштабна глобалізація міжнародних фінансових потоків в зв'язку з розповсюдженням плаваючих валютних курсів і лібералізації ринків капіталів, потенційно посилююча внутрішня нестійкість долароцентристської світової валютної системи;

- об'єктивна взаємна зацікавленість ЄС і США в створенні стійкого економічного і валютного союзу в Європі [1, 2, 3, 4].

Введення в обіг євро і пов'язаний з ним процес формування біполярної моделі нового світового валютного порядку являє собою прагнення підтримати стабільність міжнародної валютно-фінансової системи, і в кінцевому рахунку відповідає інтересам як всього світового співтовариства, так і самих США.       Дану позицію розділяють провідні європейські та американські економісти. Як вважає лауреат Нобелівської премії в галузі економіки Р. Манделл, народження євро є найбільш значимою подією минулих десятиліть, навіть більш важливою, ніж крах Бреттон-Вудської валютної системи, оскільки в історії з'явилась реальна можливість змінити силову конфігурацію міжнародної валютної системи.  В перспективі міжнародна валютна система може стати триполярною і буде базуватись на доларі США, євро і золоті. Золото буде призвано виконувати роль наднаціонального гаранта проти проведення потенційно інфляційної політики в зоні євро і зоні долара США. В цьому контексті необхідно відмітити спроби створення єдиної ісламської грошової одиниці - золотого динара, який на ряду з євро і доларом може стати основою можливої  п'ятої міжнародної валютної системи.

Сама ідея організації сильної мусульманської валюти з'явилася в середині 70-х років. Однак тоді від подібного плану довелося відмовитися через несприятливу ситуацію. Арабські держави групувалися навколо Організації країн експортерів нафти (ОПЕК). Саудівська Аравія, що відігравала провідну роль у картелі, споконвічно виступала в союзі із США на відміну від іншого ісламського світу: Індонезії, Малайзії, Пакистану. Крім того, на початку 80-х у результаті громадянської війни і вторгнення ізраїльської армії був практично цілком знищений Ліван, що претендував на роль фінансового і банківського центра арабського світу.  У 2000-2001 роках почалися практичні кроки по створенню ісламського загального ринку і введенню загальної валюти. Проблема активно обговорювалася малайзійськими, саудівськими і єменськими фінансистами. У листопаді 2001 року в Дубаї пройшла офіційна церемонія введення в обіг золотих динар і срібних дирхам. Вперше в обіг були випущені монети, що поширювалися по офіційних каналах через Thomas Cook і Dubaі Іslamіc Bank. Золотий динар вже емітований і є в обігу в малайзійській офшорній провінції Лабуан і в ОАЕ. Вага монети складає 4,3 г., що відповідає нормам, прописаним у Корані. Однак у тому ж 2001 році, після того як США перейшли від економічних заходів впливу на близькосхідні справи до військових, монархії Перської затоки забажали дистанціюватися від проекту. Утім, Малайзія, яка відрізняється незалежною політикою, вирішила не відмовлятися від проекту золотого динара. Введення золотого динара у взаєморозрахунках між ісламськими країнами дозволило б у перспективі знизити залежність від американського долара експортоорієнтованих економік мусульманських держав. Зрозуміло, що це в першу чергу політичний проект, який при успішному розвитку дозволив би створити незалежну від американців „ базу " усередині роздробленого ісламського співтовариства. Те, що піонерами на цьому шляху стануть саме Іран і Малайзія, невипадково. В Ірані з початку 80-х років економіка ісламізована, а Малайзія є одним з піонерів ісламізації в банківській справі [5]. 

Отже, на даний момент у світі назріла проблема реформування існуючих структур світової валютної системи. Таким чином можна зробити припущення, що в найближчі 30 років, в наслідок процесів глобалізації, буде сформована п'ята міжнародна валютна система основою якої стануть євро, долар США, золотий динар і золото.

Література:

1.Боринець С. Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини. - Київ: Знання,  2004. - 409 с.

2.Міжнародні валютно-кредитні відносини: Підручник / А.С. Філіпенко, В.І. Мазуренко, В.Д. Сікора та ін.; за ред. А.С. Філіпченка. - К.: Либідь, 1997. - 208с.

3.Міжнародні фінанси // за ред. О.І. Рогача. - Київ: Либідь, 2003. -  784 с.

4.Руденко Л.В. Міжнародні кредитно-розрахункові і валютні операції. - Київ: ЦУЛ,  2003. -  616 с.

5.http://www.revolution.allbest.ru/

e-mail: tereshchenkouf@ukr.net

 


Один комментарий к “Вічкань А.В., Ягода Г.Ю. ПЕРСПЕКТИВИ СТВОРЕННЯ БІПОЛЯРНОЇ ВАЛЮТНОЇ СИСТЕМИ”

  1. Ольга Олександрівна:

    Цікавий матеріал.
    Відносно введення "Амеро" не досліджували?


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>