XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Забєля М. С. КОНВЕРТАЦІЙНА СТРАТЕГІЯ КАНДИДАТА НА ПОСАДУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ В.А. ЮЩЕНКО У ПРЕЗИДЕНТСЬКІЙ ВИБОРЧІЙ КАМПАНІЇ 2010 РОКУ

Магістр політології, аспірант Забєля Максим Сергійович

Донецький Національний університет

КОНВЕРТАЦІЙНА СТРАТЕГІЯ КАНДИДАТА НА ПОСАДУ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ В.А. ЮЩЕНКО У ПРЕЗИДЕНТСЬКІЙ ВИБОРЧІЙ КАМПАНІЇ 2010 РОКУ

Аналізуючи конвертаційні стратегії основних політичних акторів  президентської кампанії 2010 року окрему увагу слід приділити участі у перегонах діючого на той час  Президента країни В.А. Ющенка.

Слід зазначити, що участь цього кандидата у президентській кампанії 2010 ставили під сумнів. Адже у вітчизняному суспільстві був зафіксований рекорд падіння рівня популярності політика. Динаміка обвалу рейтингу В.А. Ющенка стартувала у 2005 році з відмітки в 75% громадської довіри (центр Разумкова, опитування квітня 2005 р.). Вже навесні 2007 р. після розпуску Верховної Ради  рівень популярності президента знизився вдвічі - до 32%, за даними опитування соціологічної кампанії Right&Bright. Після провалу коаліціади між ПР та БЮТ у 2009 р., за відомостями Національного центру стратегічних досліджень рейтинг В.А. Ющенка впав до 7,3%, а вже в червні 2009, за даними Right& Bright, не перевищував рекордно низький показник у 2,2% [1].

Розпочинати політичну боротьбу з таким рівнем громадської  підтримки діючому президенту було складно. За даними опитувань провідних політологів країни, яке напередодні виборів 2010 року провів тижневик «Дзеркало тижня», головну рушійну роль у рішенні вступити в політичну боротьбу для кандидата В.А. Ющенка зіграло глибоке переконання політика в його високій життєвій та політичній місії для українського народу. Не дивлячись на дані опитувань, президент у дискусіях, через виступи в ЗМІ запевняв членів політичної команди, що йому вдасться переконати виборців, що він має право на реалізацію значущих для України реформ, які не вдалося втілити у життя в період з 2004 по 2009 роки. Виходячи з цього меседжу у конвертаційній стратегії політичного актора В.А. Ющенко, як і в 2004 році, акцент був зроблений на ідеях та особистих поглядах лідера Помаранчевого майдану, набутих ним культурному та інтелектуальному капіталах. З подібною тактикою В.А. Ющенку вдалося стати Президентом у 2004 році. Тоді на тлі прагнення широких верств суспільства до демократичних змін виборці віддали належне харизмі та професійним надбанням політика. Він, як політик-опозиціонер, з гордістю казав про власні кар'єрні досягнення та можливості.

Розпочавши свій трудовий шлях помічником головного бухгалтера колгоспу «40 лет Октября», виходець з сім*ї селянської інтелігенції швидко дійшов до вищих щаблів фінансової еліти країни. Вже у 1985 році він був заступником начальника управління Української республіканської контори Держбанку, у 1988 - очолює управління. На початку 90-х рр.. В.А. Ющенко  працює заступником голови правління одного з перших українських комерційних банків - АК АПБ «Україна». С 1993 по 1999 рік очолює НБУ й заслуговує на цій посаді звання реформатора українських фінансів, увівши в обіг національну валюту - гривню.

У 1999 році В.А. Ющенко стає Прем'єр-міністром України. Звільнений навесні 2001 року згідно з указом Президента Л.Д. Кучми [2]. Офіційна причина  - «у зв'язку з відставкою Кабінету Міністрів», за неофіційною версією - через посилення впливу у політичних та ділових колах, збільшення рівня популярності серед українців. Після цього В.А. Ющенко успішно балотується в парламент із очолюваною ним політичною партією «Наша Україна». Заслужений економіст України, академік, відомий банкір та впливовий політик прозахідної орієнтації, широка громадська підтримка виборців, налаштованих на євро інтеграційні процеси в Україні - все це привело В.А. Ющенка до переможної участі у президентській кампанії 2004 року.

На посаді Президента Віктор Андрійович означив себе як політик, що з прихильністю ставиться до європейської та євроатлантичної інтеграції України, вступу до Світової організації торгівлі та НАТО, виступає за створення єдиної помісної української православної церкви, та підсилення ролі державної мови.

Мабуть високий ідеологічний посил виборчої стратегії кандидата В.А. Ющенка у президентській кампанії 2010 був відторгнутий виборцями через велике розчарування та зневіру у тому, що Віктор Андрійович зможе втілити у життя прагнення Помаранчевого майдану. Адже за 5 років його президентства не були втілені обіцяні політичні, економічні та соціальні реформи, не примирені політичні еліти. Навпаки - президент сприяв конфліктній боротьбі серед власних прибічників, приймаючи у ній особисту участь.

У 2004 року В.А. Ющенко обіцяв викорінити корупцію, яка вразила бізнес та суспільство України, але в період його правління нового звучання набув термін «кумівство», міжнародні моніторингові групи констатували збільшення рівня хабарництва. Намагання будь-якою ціною возвеличити українську культуру через нищення пам'яток радянської епохи викликало незадоволення мільйонів російськомовних виборців. Провальною виявилася й зовнішня політика, яка позначилася різким протистоянням з РФ, відсутністю збалансованості між інтересами Сходу та Заходу. За 5 років правління В.А. Ющенко не надав конкретної ідеології громадянам.

Враховуючи усі ці чинники, власне невдалою можна вважати спробу кандидата В.А. Ющенка у президентській кампанії 2010 переконати суспільство у життєдайності тієї ж ідеології. Віктор Андрійович не запропонував виборцям нічого нового, програв він і в спробі конвертувати власний інтелектуальний та культурний капітал у політичний.

Вагому вагу у намаганнях кандидата В.А. Ющенка набути політичного капіталу відігравав чималий економічний капітал, залучений ним задля проведення агітації в кампанії 2010 року. Так, на вимогу журналістів, Віктор Андрійович опублікував докладний звіт про надходження грошей на поточний рахунок виборчого фонду та їх використання. Згідно з даними звіту, на поточний рахунок кандидата в президенти В.А. Ющенка надійшло 32 млн. 678 тис. грн. Майже всі вони були використані станом на 23 грудня 2009 р. Левова частина витрат прийшлася на оплату телевізійних ефірів - 22, 2 млн. грн. Ще майже 9 млн. грн. кандидат витратив на виготовлення та оренду рекламних щитів. Публікація агітаційних матеріалів у друкованих ЗМІ обійшлася Віктору Андрійовичу у 143,8 тис. грн., і лише 12 тис. грн. було витрачено на рекламу по радіо. Матеріали передвиборчої агітації коштували кандидату В.А. Ющенку 462,6 тис грн.. На сувеніри, канцтовари та інші агітаційні матеріали з виборчого фонду було заплачено 25,8 тис. грн. і лише 67,6 тис. грн.. було залучено на оренду приміщень для проведення передвиборчих заходів. Трати на транспорт та послуги зв'язку - відсутні [4; 6].

Реальну вартість кампанії кандидата В.А. Ющенка експертна рада тижневика «Діло» оцінила у 10-12 млн. у.о. [3]. Але навіть офіційно заявлена кандидатом сума витрат у майже 33 млн. грн.. викликала пожвавлену дискусію в журналістських колах через те, що Віктор Андрійович стверджував, що всі кошти він узяв із власної зарплатні, яка згідно з даними його декларації про прибутки за 2008 рік склала 492 тис. грн. [7].

Реальні джерела фінансування виборчої кампанії кандидата В.А. Ющенка не афішувалися. Преса пов'язувала надходження мільйонів для агітації за Віктора Андрійовича з фінансовою діяльністю благодійного фонду Катерини Ющенко «Україна-3000» та благодійного фонду Віталіни Ющенко «Зігрій Любов'ю дитину». До числа постійних меценатів цих фондів входять провідні українські бізнесмени Р. Ахметов, В. Пінчук, К. Жеваго, С. Тарута, Г. Боголюбов, Т. Васадзе, А. Аваков, голова Державного управління справами часів президентства Віктора Андрійовича І. Тарасюк.

Серед пріоритетних для кандидата В.А. Ющенка ресурсів, безумовно, слід відмітити цілком природний, як для представника влади, адміністративний ресурс. Зрозумілим є той факт, що задля конвертації адміністративного ресурсу певні можливості кандидату В.А. Ющенку надала губернаторська вертикаль. Хоча масштаб цих можливостей за впливом неможливо порівнювати з часами президентства Л.Д. Кучми. До адміністративного активу В.А. Ющенка також можна віднести підлеглих Міністерства оборони та фахівців СБУ.

Також власний адміністративний капітал Віктор Андрійович як міг використовував у впливі на ЗМІ. Експерти моніторингу «Телекритика» констатували цікаву особливість політкампанії кандидата В.А. Ющенка. У листопаді 2009 він зайняв четверту позицію в рейтингу витрат серед учасників кампанії 2010. При цьому за неповні 10 днів встановив рекорд, витративши 8,7 млн. грн.. Але вже з перших днів грудня телереклама кандидата  зникла [5].

Причину такої агітаційної стратегії можна вбачити в тому, що кандидат В.А. Ющенко свідомо відмовився від подальших витрат на політичну рекламу. Відмова ця, на думку експертів «Телекритики», була пов'язана з тим, що в грудні на Першому Національному тривали багаточасові прямі трансляції форумів та зустрічей, які проходили у рамках робочих подорожей Президента. Ці трансляції переважно складалися з політмонологів Віктора Андрійовича. До ефіру Першого Національного слід додати безкоштовні ефіри на місцевих ДТРК та сюжети з політичними заявами В.А. Ющенка в ефірі загальнонаціональних каналів. Таким чином кандидату В.А. Ющенку відпала необхідність спустошувати власний виборчий фонд на телерекламу - за неї в прихованій формі,  було заплачено з державного бюджету - адміністративний капітал прийшов на допомогу виборчому фонду кандидата.

Адміністративний вплив кандидата В.А. Ющенка вдався взнаки і в робочих поїздках, котрих він здійснив лише за грудень 2009 року - 13. Усі вони проходили майже по одному й тому ж сценарію: перерізання стрічок, вручення нагород-подяк, участь у форумах інтелігенції, ювілеях, знайомство з роботою підприємств, закладів та ВНЗ і можливість для кандидата В.А. Ющенка висловитися перед телекамерами провідних каналів країни. У довгих виступах Віктора Андрійовича малися усі ознаки прихованої агітації «за» та «проти», викладення власної політичної платформи та різка критика головних політичних конкурентів по президентській кампанії 2010 року.

Не дивлячись на таку досить вагому адміністративну підтримку, кандидат В.А. Ющенко навряд зміг вдало конвертувати великий ресурс функціонального капіталу. Недосконала стратегія взаємовідносин зі ЗМІ, велика кількість замовних матеріалів, розміщених на низько рейтинговому Першому Національному телеканалі, не принесли бажаного конвертаційного успіху кандидатові. Невдала конвертаційна стратегія, відсутність нових ідей у проведені агітаційної кампанії привела кандидата В.А. Ющенка лише до п'ятого місця у підсумку президентських виборів 2010 року. Низький рейтинг довіри на рівні 5,45% є свідченням відторгнення симпатій його виборців, які 5 роками раніше надали новому президенту величезний кредит довіри.

Література:

•1. Выборы Президента Украины - 2010. Рейтинги кандидатов в президенты - динамика. Электоральные настроения. Итоги [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://strateger.net/Vibori_prezidenta_%20Ukraini_2010_Rejtingi_kandidatov/. - Назва з титул. екрану.

•2. Ліга Досьє. Ющенко Віктор Андрійович [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://file.liga.net/person/1-viktor-ushenko.html - Назва з титул. екрану.

•3.  Офіційний веб сайт Верховна Рада України [Електронний ресурс]. - Режим  доступу: http://portal.rada.gov.ua/rada/control/uk/index. - Назва з титул. екрану. 

•4.  Офіційний сайт Центральної виборчої комісії. [Електронний ресурс]. - Режим доступу:  http://www.cvk.gov.ua/vp_2010/kandydaty/ - Назва з титул. екрану.

•5.  Сайт «Телекритика». Проект «Моніторинг ролі ЗМІ та політичної реклами у виборах-2010» [Електронний ресурс].- Режим  доступу:  http://www.telekritika.ua/vibor2009/2010-02-26/51341/ - Назва з титул. екрану.

•6.  Украина. Стать западной и остаться восточной [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://www.inosmi.ru/search/?query. - Назва з титул. екрану.

•7.  Ющенко подал декларацию о доходах [Електронний ресурс].- Режим  доступу: http://minfin.com.ua/2009/03/31/president Назва з титул. екрану.


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>