XIV Міжнародна наукова інтернет-конференція ADVANCED TECHNOLOGIES OF SCIENCE AND EDUCATION

Русский English
Научные конференции Наукові конференції

Загорійчук А., Заславська О.О. АЛЕГОРИЧНЕ ПОНЯТТЯ “ВЛАДИ” В ДИТЯЧИХ КАЗКАХ ТА МУЛЬТФІЛЬМАХ

А. Загорійчук

гр.ФАМ-08-1

Наук. кер. - ст. викладач Заславська О.О.

Хмельницький національний університет

АЛЕГОРИЧНЕ ПОНЯТТЯ "ВЛАДИ" В ДИТЯЧИХ КАЗКАХ ТА МУЛЬТФІЛЬМАХ

Актуальність. На сьогоднішній день більшість людей прагнуть бути при владі. І справа, навіть, не в політиці, а у владі загалом. Здавалося б, це лише тенденція моди, проте зачатки такого бажання походять ще з дитинства. Більшість казок та мультфільмів є показовими прикладами того, що робить влада з людиною. Герої виходять з ситуації різними шляхами, і їх вчинки можна вважати повчальними для дітей, тому що вони показують позитивні та негативні сторони влади.

Перед батьками постає дійсна проблема, що ж читати дітям, які мультфільми показувати, щоб малеча сприймала світ правильно, не виросла егоїстичною, жорстокою та цинічною людиною. Широкий вибір літератури та мультиплікації  змушує замислитись і переглянути свої погляди, стосовно нешкідливості інформації, яку вони несуть.

Мета статті - виявити приклади негативних та позитивних наслідків влади через казки та мультфільми.

Основний виклад змісту. Як відомо, без казок взагалі не можливий нормальний розвиток психіки. Казками задається оптимальний, здоровий баланс свідомості та підсвідомості, це зовсім не розвага, як запевняють західні культури.  Чи завжди ми замислюємося над тим, яку роль відіграє у становленні особистості дитини казка? Це - основа духовної їжі маленької дитини, це - невід'ємна частина фундаменту її майбутніх уявленнях про світ, це - абсолютно особлива мова. Головна сила і головна небезпека кожної казки полягає в тому, що вона впливає на підсвідомість. Для дитини казка - перше джерело уявлень про те, що є добро, а що є зло, не в значенні примітивно-побутового «добре-погано» (це дитина засвоює в повсякденному спілкуванні з батьками), а саме в морально-етичному плані. Іншим способом повідомити про ці поняття дитині дошкільного віку неможливо. Звичайно, малюк може зазубрити визначення у вигляді схеми «добро - це те-то і те-то», але без наочного (нехай умовної) прикладу, вони залишаться для нього порожніми словами. Психологами проведено чимало експериментів, які доводять, що навіть реальні етичні завдання багато дітей молодшого віку починають вирішувати правильно, тільки якщо підштовхнути їх до проведення аналогії між поведінкою позитивних і негативних героїв [1].

Ми досить мало знаємо про те, як мультфільми впливають на формування особистості дитини. Дослідження з психології дітей дошкільного та молодшого віку розглядають становлення самосвідомості, розуміння світу, навколишньої дійсності, не загострюючи уваги на впливі мультиплікації. Дійсно, вона об'єднує реальність і вигадку, музичний супровід і саму "картинку", виходячи з узагальнюючої природи анімації,  і створює єдиний педагогічний виховний комплекс. Не є дивним те, що від деяких мультиків дитина отримує позитивні емоції, а він інших - навпаки, через що стає агресивною та жорстокою. У. Дісней казав: "Можливо, секрет мого успіху в тому, що всі мої фільми не бувають надто дитячими". Однак, треба визнати, що багато в чому саме діснеївські мультфільми є для нас еталоном чарівного дитячого світу. Протилежна точка зору пов'язана з розумінням шкоди натуралізації, представленої в мультфільмах, які копіюють доросле життя. Подібну точку зору поділяє відомий дослідник Маршу Кіндер: "... Протиріччя в мультфільмах останніх років пов'язане з тим, що діти копіюють в житті жорстокі дії, побачені в мультфільмах".

Таким чином, казки та мультфільми впливають на дітей і мають  нести повчальний характер. Ми розглянемо позитивні та негативні наслідки влади, які на собі відчувають головні герої таких інформаційних джерел.

В. П. Катаєв, автор казки "Квітка-семиквітка", показав, як перед маленькою дівчинкою Євгенією постав складний вибір - на що витратити сім бажань. Вона отримала владу у вигляді чарівної квітки, за допомогою якої, могла здійснити будь-яке бажання, сказавши "Быть по-моему вели". Задовольнивши свої забаганки, вона використала сьому пелюстку з користю, і тим самим допомогла хлопчику Віктору одужати. Тут влада направлена на благо, яке може зробити людина.

Брати Грімм у казці "Горщик каші" показали, як влада в різних руках може бути як позитивною, так і негативною. Дівчинка, завжди знала міру, коли говорила чарівні слова "Раз, два, три, горщик - вари ". Вона завжди варила її стільки, скільки потрібно було. Але коли горщик потрапив до злого і жадібного чоловіка, який ні з ким не ділився кашею, то горщик все варив кашу без перестану, затопив усе містечко, будинки. Лише дівчинка змогла це зупинити, наказавши горщику не варити більше. Таким чином, влада добрих людей завжди краще для інших, ніж коли влада потрапляє до злих рук.

Схожа ситуація простежується в індійській народній казці "Золота антилопа". Бідний хлопчина отримував з-під копит Антилопи рівно стільки, скільки йому було потрібно, щоб залишитися живим, адже султан  Раджа вимагав в нього золоті монети. Коли ж він сам побачив чарівну Антилопу, то забажав стільки золота, що його стало надто багато і він був змушений сказати чарівне слово "Досить!". Саме тоді всі монети перетворилися на каміння.

О. С. Пушкін в казці "Про Золоту рибку" навів влучний приклад, коли бажанням людини немає меж. Дідусь зберіг життя Золотій рибці, а вона йому дала можливість загадати три бажання. Коли про це дізналась бабуся, то все почалось з нового корита. Але їй все було мало і, отримавши владу, вона бажала все більше, і становилась гіршою людиною. Нераціональне використання бажань призвело до початку, і бабуся залишилась у розбитого корита. Влада, яку вона мала, була направлена на власне егоїстичне задоволення потреб, тому і не призвело до веселого кінця. В казці "Про Царя Салтана" все навпаки. Князь Гвидон був мудрим юнаком і добрим, тому, коли до його послуг була чарівна Либідь, яку він врятував від лихого шуліка, він не бажав нічого поганого, а лише намагався добитись справедливості. Отримав не лише усе бажане, але і красуню дружину, тому що його влада була направлена на добро і відновлення справедливості.

  Англійська народна казка "Джек і Бобове дерево" вкотре стала прикладом того, як часто ми помиляємося, віддаючи владу не в ті руки. Джек отримав чарівні боби, посадив їх та не чекав, що потрапить до чарівної країни, де знайде золото. Його жадібність та егоїзм не призвели ні до чого хорошого, тому що отримавши владу, він забувся, що народився людиною. Сумні наслідки його вчинків вчать нас завжди знати міру, коли ми отримуємо бажане.

Епізод повісті "Чарівні мандри Нільса з дикими гусами", Сельми Лагерлеф, де хлопчик, за допомогою чарівної дудочки, рятує старий замок від щурів, є прикладом того, як і маленька, звичайна людина, може подолати ворогів, правильно використовуючи свою владу. Він врятував старий замок, втопив армію  щурів і став для всіх героєм. Варто зазначити, що влада, яку він отримав, не перейшла до нього від когось. Він самостійно виготовив чарівну дудочку.

Мультфільм "Алладин", напевно, є найкращим прикладом того, що влада буває різною, залежно від того, до чиїх рук вона потрапляє. Викликавши Джина з чарівної лампи, Алладин бажав лише доброго, ніколи не користувався наданою йому владою зі шкодою для когось. Але коли Джин стає власністю Джафара, то всім від того непереливки. Жорстокий, жадібний власник чарівної лампи бажає зовсім недобрі речі, тримаючи всіх в страхові. Отже, влада в добрих руках до людяних бажань, а в лихих - до неминучих наслідків.

"Топовішим" можна назвати серію книг про "Гаррі Поттера" Дж. К. Роулінг. Чарівна паличка Гаррі не виконує бажань, як таких, але через певні заклинання може перемагати зло. Проте, Гаррі сам вибрав добрий шлях, адже міг потрапити і до команди темних сил. Він в кожній наступній книжці стає могутнішим, завдяки своїй внутрішній силі і, звичайно, чарівній паличці.

Висновки.  Якщо заглибитись в сюжет казки або мультфільму, можна переконатись в тому, що ми вчимо дітей через таке інформаційне джерело не лише розрізняти поняття добра і зла, співчувати героям, переживати разом з ними події, але і розуміти, що таке влада. В одних казках це є влада, яка приносить користь, яка в руках доброго героя і направлена на добро. В інших, навпаки, може нашкодити, зруйнувати мир та спокій. Наслідки влади, яку має персонаж, дитина може зробити і самостійно, звичайно, якщо доросла людина наштовхне її до цього. Варто пам'ятати, що і казки, і мультфільми мають відповідати віку дитини. Коли в ній починає народжуватись особистість, це знак, що вона незначну владу і вже готова сприймати такі речі, аналізуючи, до чого може призвести влада, та як нею правильно користуватись.

Література:

  •1.    Осторожно: сказка!  [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.babyblog.ru/community/post/psy/514170

•2.    Мультфильмы: вред или польза? [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://detstvo.ru/about_site/Multfilmie_vred_ili_polza.html

 

e-mail: engel_cool@mail.ru  


Залиште коментар!

Дозволено використання тегів:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>