Подпишитесь на рассылки о научных публикациях
Залізняк А.М.
аспірантка
Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини
МОРАЛЬНЕ ВИХОВАННЯ СТАРШИХ ДОШКІЛЬНИКІВ ТА СТАВЛЕННЯ БАТЬКІВ ДО ЦІЄЇ ПРОБЛЕМИ
Проблему морального виховання дітей дошкільного віку досліджували педагоги-дослідники: Л.Артемова, А.Богуш, Р.Буре, Н.Виноградова, Г.Годіна, Л.Загік, В.Котирло, Л.Князєва, Г.Маркова, В.Нечаєва, Л.Островська, Т.Поніманська, Т.Титаренко та інші.
Ми вважаємо, що моральне виховання старшого дошкільника повинно здійснюватись на основі нової парадигми освіти - особистісно орієнтованого та індивідуального підходу. У старшому дошкільному віці продовжується цілеспрямований процес залучення дитини до моральних цінностей суспільства. Ми погоджуємось з думкою Т.Поніманської, що моральне виховання - це „основа формування особистості" [3, 26]. Сутність морального виховання полягає у формуванні моральної позиції, ціннісних орієнтацій, інтересів і потреб особистості. Т.Поніманська зазначає, що „успішність цього процесу залежить від єдності моральної свідомості і поведінки. Визначальною у ньому є роль дорослого як "соціального провідника", зразка для наслідування, організатора соціального досвіду дитини" [2, 216].
Нами визначався загальний рівень знань моральної вихованості старших дошкільників шляхом бесід з дітьми, їхніми батьками, вихователями, анкетного опитування батьків, вихователів, спостережень за моральними вчинками дітей під час гри, праці, навчання. Результати опитування 83 старших дошкільників дошкільних навчальних закладів № 30,31 м. Умані визначили наступні рівні знань моральної вихованості: оптимальний, високий, середній, низький. У старших дошкільників з оптимальним рівнем знань (6,0 % - 5 реципієнтів) відповіді на запитання та під час бесід за картинкою були правильні, повні. Діти володіли відповідними знаннями, побачене на картинці сприймали емоційно, спирались на власний досвід. У дітей з високим рівнем знань (20,5 % - 17 реципієнтів) відповіді були правильні, але неповні, не аргументовані. Діти не завжди спирались на власний досвід і знання. У старших дошкільників з середнім рівнем знань (29,0 % - 24 реципієнтів) відповіді були частково правильні. У них виникали труднощі у визначенні як саме поведуться персонажі в ситуаціях, зображених на картинках, власний досвід майже не використовували. У дітей низького рівня знань (44,5 % - 37 реципієнтів) відповідей не було, у них відсутні уявлення про належну поведінку.
З метою з'ясування, яка ж робота здійснюється у сім'ї з дітьми з морального виховання, а також ставлення батьків до досліджуваної проблеми, нами було проведено анкетування та бесіди серед них. Аналіз анкетування, в якому взяли участь 328 батьків дошкільних навчальних закладів м. Умані, діти яких відвідують старші дошкільні групи, засвідчив відсутність систематичної роботи з морального виховання в родині. Так, на запитання "Чи надаєте Ви увагу моральному вихованню власної дитини?" 68 % батьків відповіли, що "не задумувались". Відповідь 5 % батьків була: "не знаю, що це". 17 % батьків написали в анкетах: "не надаю значення". Лише 10 % відповідей були позитивними: "вважаю обов'язковим". На запитання "Чи вважаєте Ви моральне виховання дітей важливим у сучасних умовах?" 25 % батьків дали негативну відповідь: "зовсім неважливо, можна обійтися без цього". 42 % батьків відповіли: "не настільки важливо, як інтелектуальний розвиток". 19 % батьків не визначились. Лише 12 % батьків розуміли важливість морального виховання у сучасних умовах. Відповіді на запитання "Чи вважаєте Ви, що повноцінне моральне виховання може дати дошкільний навчальний заклад без вашої участі?" розподілилися таким чином: 65 % батьків вважали, що "це прямий обов'язок вихователів", 21 % батьків не задумувались над поставленим питанням, 3 % відповіли: "мене це мало цікавить, головне, що дитина під наглядом", 11 % батьків переконані, що "потрібна спільна робота вихователів і батьків". На запитання "Яку допомогу у моральному вихованні вашої дитини здійснює дошкільний навчальний заклад?" 51 % батьків відповіли негативно, 38 % батьків індивідуально консультувались з вихователями переважно з питань виховання дисциплінованості і слухняності дітей, 9 % батьків користувалися папками-пересувками "Такі різні діти", 2 % - використовували методичну літературу. У ході бесіди батьки не називали такі форми роботи, як конференції, засідання круглого столу, демонстрація фільмів на педагогічні теми, дні відкритих дверей, вечори запитань та відповідей.
Отже, у сім'ї моральне виховання здійснюється недостатньо: не всі батьки надають важливої ролі моральному вихованню старших дошкільників, володіють методами впливу на дітей, внаслідок чого потенційні можливості сім'ї не використовуються.
У своїх дослідженнях ми керувалися твердженням М.Машовець про те, що вирішення педагогічних проблем у сім'ї потребує спеціальної підготовки батьків, кваліфікованої допомоги фахівців та наукового забезпечення на теоретичному і практичному рівнях [1]. Таким чином, вихователі покликані допомогти батькам у моральному вихованні старших дошкільників.
Література:
•1. Машовець М.А. Підготовка студентів до співпраці з батьками дітей дошкільного віку: Навчально-методичний посібник. - К., 2000. - 128 с.
•2. Поніманська Т.І. Дошкільна педагогіка: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. - К.: "Академ-видав", 2004. - 456 с
•3. Поніманська Т.І. Моральне виховання дошкільників: Навч. посібник. - К.: Вища школа, 1993. - 111 с.