Зарецька Вікторія Вікторівна
Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. І. Туган-Барановського
ЧИННИКИ, ЯКІ ВПЛИВАЮТЬ НА ЕКСПОРТНУ ДІЯЛЬНІСТЬ МЕТАЛУРГІЙНИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ
Металургійна галузь в економічній літературі 20 сторіччя визначається як основна галузь, яка забезпечує країні сьоме місце у всесвіті за обсягами виробляючої сталі та четверте - за експортом сталевої продукції [2, С. 72].
Основними конкурентними перевагами, які забезпечують металургійній промисловості таку важливість для країни є перш за все, сприятливе географічне розташування, близькість до головних джерел сировини, а також близькість до морських портів і невисока вартість робочої сили [3, С. 14].
Незважаючи на багато позитивних чинників експортний потенціал української металургії втрачає спроможність відтворювати свої конкурентні привілеї на світовій арені і тому актуальною проблемою є дослідження експортної діяльності підприємств металургійного комплексу України та розроблення низки пропозицій щодо покращення та збільшення обсягів благ, які українська металургія в змозі виробляти та реалізовувати за кордоном, максимізуючи власний та державний прибуток.
Основною метою статті є розробка пропозицій щодо покращення експортної діяльності підприємств металургійного комплексу України.
На основі проведеного дослідження було виявлено, що на зниження експортної діяльності металургійних підприємств впливають низка чинників:
•- зовнішньоекономічні чинники: існуючі торгівельні бар'єри між державами; наявність на світовому ринку основних конкурентів для України, які виробляють більш дешеву та якісну продукцію.
Вихід у 2003 р. нових виробників металопродукції - Китаю та країн Європейського Союзу викликало зниження попиту на українську металеву продукції на 5,2 % [1, С. 121].
•- Вартість основних енергоносіїв та сировини.
Збільшення зростання цін на електроенергію у 2005 р. на 45 %, збільшення вартості залізничних тарифів для металургів по всім основним товарним групам на 50 %, збільшення цін на природний газ на 25 % спричинило зменшення обсягів експорту металевої продукції на 10 % [3, С. 14].
•- Технічна відсталість металургійних потужностей, зношення основних фондів металургійних підприємств на 60-70% знижує конкурентноздатність української металопродукції на світовому ринку.
Частина сталі, яка виробляється за допомогою мартенівського способу, в Україні складає більш 45 %. Це в два рази більше російського показника (20 %) та в 6 разів китайського (7 %) [3, С. 14].
- Відсутність нової державної програми розвитку українських металургійних підприємств.
У зв'язку з наявністю виявлених чинників, для покращення експортної діяльності металургійних підприємств, доцільно буде запропонувати збільшити конкурентоспроможності металевої продукції за допомогою залучення додаткових інвестицій та впровадженню на підприємствах сучасних інновацій, що в свою чергу допоможе збільшити технічну модернізованість та прибутковість підприємств металургійного комплексу України, а також замінити частку коксуючого вугілля, яке використається у доменній печі на природний газ у зв'язку з тим, що на сучасному етапі коксуючи вугілля залишається найдорожчим та вичерпаним паливом.
Література:
1. Бно-Айриян М. Суровые годы на стали // Бизнес. - 2005. - №15. - с. 120-122.
2. Макогон Ю. ГМК Украины на внешних рынках: состояние и перспективы. // Экономика Украины. - 2005. - №4. - с. 72-80.
3. Натальченко А. Запасной путь локомотива украинской экономики // Инвестгазета. - 2006. - №5. - с. 14
Залиште коментар!